Keskenyek, magasak, a falaik meg néha szinte rádőlnek az utcára – de miért lettek ilyenek a hollandiai házak?
Aki járt már Hollandiában, biztosan rácsodálkozott már a városok jellegzetes klasszikus házaira: miért ilyen keskenyek és magasak? És miért dőlnek előre a falaik?
Mindkét kérdésre egyszerű a válasz, az elsőre az, hogy eredetileg a tulajdonosok a házak szélessége alapján fizettek adót, így értelemszerűen keskeny, cserébe magas házak épültek.
És miért néznek ki ferdének vagyis miért dől a homlokzatuk erősen az utca felé? Először azt gondoltuk, mert régiek, és a beemelt bútorok súlya idővel ezt eredményezi. Ám ez csak részben igaz.
Valóban minél öregebb egy ház, valószínűleg annál inkább kifelé dől a főhomlokzata, de van itt más is: a bútorok beemeléséhez eleve ilyenre tervezték őket.
A házak tetejénél lévő kampók segítségével húztak fel minden bútort az egyszerű székektől a komplett kanapékig, így könnyebb is volt, ezen kívül nem tört be az ablak, és a bútorok sem sérültek meg.
A végeredmény pedig kicsit olyan, mintha egész városnyi (sőt, sok városnyi) ferde torony lenne.
A holland házaknak ezen kívül a kapitalizmushoz is közük van, ebben a videóban plasztikusan elmondják, miért és hogyan:
Ez az Amszterdam melletti ház pedig nem összedőlni készül, inkább olyan, mintha kiharaptak volna három jókora falatot belőle.
(Fotók: Unsplash)
építészet | ház | holland | hollandia
Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!