A svájci Stoosbahnt a világ egyik legmeredekebb kábelvasútjaként tiszteljük: a mérnöki csoda egy szinte függőleges pályán húzza fel a járművet és utasait.
Különleges tájhoz különleges funikulárist készítettek Svájcban: a Stoosbahn szerelvényeit egy pár hidraulikus hengerhez csatlakoztatták, amelyek a terepviszonyok függvényében forognak, így az utasok pozíciója mindig vízszintes marad.

A Stoosbahn képes akár 110 százalékos (47,73°) emelkedőt leküzdeni, miközben az utasai továbbra is kényelmesen utaznak a forgó hengerekben.
Így aztán akadálytalan a le- és felszállás is, sőt a Stoosbahnt áruszállításra is használják.
A Schwyz kantonban közlekedő vonat Hintere Schlattlit köti össze a Morschach fölött fekvő Stoos faluval és hegyi üdülőhellyel. Az 1,7 kilométeres úton két állomása van, és 744 méteres szintkülönbséget gyűr le.
A Stoosbahnt 2017 decemberében adták át, és az 1933 óta működő régi funikulárist váltotta fel, új útvonallal. Bár egyes források szerint ez a világ legmeredekebb kábelvasútja, hivatalosan csak a második az ausztrál Katoomba Scenic Railway mögött.
Bennünket ugyanakkor nem elsősorban a technikai képességeivel, hanem a körben elterülő táj szépségével vett le a lábainkról a Stoosbahn.
És az megvolt, hogy bármilyen meglepő is, de egy svájci városba utazott a legtöbb magyar idén a tavaszi szünetben?
(Nyitókép: GettyImages, Stoos falu)
Óriási magyar siker: olasz és spanyol borvidékeket is megelőz ez a hazai hely Európa legjobbjainak listáján
Dél-Afrika tárt karokkal várja a magyar utazókat

Hawaiitól Tanzániáig, az egyik legjobb magyar sommeliertől a belga csúcsdizájnerig, az új Rolls-Royce-tól Horvátország titkos gyöngyszemeiig, a Roadster magazin új lapszáma ismét a világ izgalmas, kreatív és hedonistán lüktető ŕétegeibe viszi el olvasóit. Elmegyünk a bécsi három Michelin-csillagos Amadorba, ahol találkozunk Bencze Ádám sommeiler-vel, beszélgetünk Havancsák Terézzel, aki a közelmúltban kezdett el dolgozni az amerikai outerwear brand AETHERnél, Portugáliában kipróbáljuk, milyen a tengerparton száguldozni az új Ferrarival – egész kellemes –, a kortárs irodalom kedvelőinek pedig egy olyan Roadsternek írt Parti Nagy Lajos írással jelentkezünk, ami szerintünk a legjobbjai közé tartozik. Az aktuális számban lesz egy 20 oldalas mellékletünk is, amelynek főszereplője a még mindig rengeteg újdonságot rejtő Horvátország. Ezen kívül is sok színes történetünk van még, úgyhogy ezúttal is érdemes elmerülni a Roadster gazdag és kalandokkal teli világában!
Megnézem, mert érdekel!