Vajon tényleg létezik olyan sziget, ami madártávlatból szinte tökéletes ujjlenyomatnak látszik? És ha igen, mitől néz ki ennyire furcsán?
Random social médiás feladványnak indult, amiről kiderült, hogy tényleg valós: a nyitóképen látható „ujjlenyomat-sziget” holléte volt a kérdés. Miután horvát kommentelők is olvasták a posztot, viszonylag hamar felbukkant a megoldás: ez bizony Bavljenac szigete, Šibenik város mellett.
Oldalnézetből persze kicsit másképp fest a sziget, vagyis egy ujjlenyomattal ellentétben nem lapos, hanem egy domb, mint oly sok más sziget.
De miért néz ki ujjlenyomatnak? A sávonként felhúzott kőfalaknak köszönhetően. Bár néhányan arra tippeltek, hogy laktak a szigeten, de valójában mezőgazdasági terület volt:
a piciny, 0,14 négyzetkilométeres területen 23 kilométernyi falat építettek, hogy megvédjék a növényzetet a széltől, miközben kút is volt, amelyből öntözni lehetett.
És mit termesztettek? Természetesen szőlőt – talán a világ legbizarrabb szőlőültetvénye ez, ahol ma már nem zajlik semmilyen emberi tevékenység.
Hasonlóan furcsa látványosság Ausztráliában is van: Magnetic Island partjainál, az észak-queenslandi Townsville mellett egy hajó roncsaiból alakult ki sziget, rajta zöldellő természettel.
(Forrás: Science Channel, fotó: GettyImages)
Horvátország | utazás | sziget | baljenac | tenger
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban
Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!