Vajon tényleg létezik olyan sziget, ami madártávlatból szinte tökéletes ujjlenyomatnak látszik? És ha igen, mitől néz ki ennyire furcsán?
Random social médiás feladványnak indult, amiről kiderült, hogy tényleg valós: a nyitóképen látható „ujjlenyomat-sziget” holléte volt a kérdés. Miután horvát kommentelők is olvasták a posztot, viszonylag hamar felbukkant a megoldás: ez bizony Bavljenac szigete, Šibenik város mellett.
Oldalnézetből persze kicsit másképp fest a sziget, vagyis egy ujjlenyomattal ellentétben nem lapos, hanem egy domb, mint oly sok más sziget.
De miért néz ki ujjlenyomatnak? A sávonként felhúzott kőfalaknak köszönhetően. Bár néhányan arra tippeltek, hogy laktak a szigeten, de valójában mezőgazdasági terület volt:
a piciny, 0,14 négyzetkilométeres területen 23 kilométernyi falat építettek, hogy megvédjék a növényzetet a széltől, miközben kút is volt, amelyből öntözni lehetett.
És mit termesztettek? Természetesen szőlőt – talán a világ legbizarrabb szőlőültetvénye ez, ahol ma már nem zajlik semmilyen emberi tevékenység.
Hasonlóan furcsa látványosság Ausztráliában is van: Magnetic Island partjainál, az észak-queenslandi Townsville mellett egy hajó roncsaiból alakult ki sziget, rajta zöldellő természettel.
(Forrás: Science Channel, fotó: GettyImages)
tenger | Horvátország | baljenac | sziget | utazás
Jön az a különleges fesztivál, amelyen minden ízében megélheted a Márton-napi hagyományokat
Megfogni a jövő építőit – Bálint Attila-interjú
Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!