A tragikus sorsú hajó, amiből sziget lett

Az egyik legszokatlanabb látványosság Ausztráliában.

A SS City of Adelaide roncsai a Magnetic Island partjainál, az észak-queenslandi Townsville mellett rostokolnak immáron hosszú-hosszú évtizedek óta.

A sziget körül akadnak még további hajómaradványok, de mind közül talán ez számít a leglátványosabbnak, és mivel a parttól csupán háromszáz méterre található, apálykor könnyedén meg lehet vizsgálni. Az SS City of Adelaide megmaradt darabjai ráadásul közel vannak Ausztrália Nagy-korallzátonyához, azaz a világ egyik legismertebb természeti csodájához.

Szomorú előzmények

A hajó annak idején az Australasian Steam Navigation Company számára épített gőzhajóként indult útjára. Még azelőtt ácsolták össze a skóciai Glasgowban, hogy Ausztrália egységes országként létezett volna. Utasszállítóként szelte a nagy vizeket, kikötött többek között Melbourne-ben, Sydneyben, Honolulun és San Franciscóban. Hosszú évekig szolgált így, majd 1902-ben szénraktár-hajóvá alakították át. Az átalakítását követően a kazánjait eltávolították, vitorlásként pedig kecsesen repülő madárhoz hasonlították – bár ezt a fákkal borított roncsai láttán ma már nehéz elképzelni.

Egy 1912-ben bekövetkezett katasztrófa során lángba borult a raktárába pakolt szénkészlet, ami aztán két teljes napon át égett. Egészen hihetetlen módon a tűz nem pusztította el teljesen.

A tűzvészt követően új tulajdonosa lett; szálláshelyként tervezték újra vízre bocsátani, ám egy öbölbe úsztatás során zátonyra futott. Bár üzleti szempontból egyáltalán nem bizonyult érdekesnek, a helyiek mégis új felhasználási módot találtak rá: öltözőnek alkalmazták a roncs körül úszók, illetve  az oldalán növő osztrigák begyűjtői számára. A nyolcvan méter hosszú hajó az 1920-as években már igazi turistalátványosságnak számított.

A második világháború alatt is kötődött hozzá tragikus esemény: egy kiképzési gyakorlat során valahogy a hátsó felének csapódott egy vadászgép, a balesetben négy katona  (három ausztrál és egy amerikai) vesztette életét. A pilóták egyébként egy Townsville kikötőjére mért összehangolt torpedótámadásban vettek részt 1942-ben.

A hajótest 1971-ben, az Althea ciklon pusztítása következtében újabb jelentős károkat szenvedett, vaskos burkolatának egy része részlegesen összeomlott. Az idő múlásával már egyre kevésbé volt látható a szárazföldről.

Mára mesterséges sziget lett belőle, sokféle növény- és madárvilágnak ad otthont, ezzel együtt Ausztrália egyik legkülönlegesebb és legszokatlanabb látványosságának számít.

Az SS City of Adelaide mintegy hetven kilométerre északra található a híres  Yongala roncsától, a világ egyik legjobb merülőhelyétől. Ez a terület további húsz hajóroncsot tudhat magáénak, amelyek – bár turisztikailag komoly potenciállal rendelkeznek –, nagyrészt kihasználatlanok maradtak. Ma már igyekeznek jobban odafigyelni a roncsok reklámozására és a turizmus fellendítésére. A Magnetic Island körül pihenő roncsok közül több annyira közel van a partokhoz, hogy nem is kell búvárnak lenni ahhoz, hogy közelről láthassuk őket.

Itt megírtuk, mi történik, ha egy hely megszavazza, hogy független országgá váljon? Bougainville esetében semmi. Legalábbis egyelőre.

(Forrás: The Travel, fotók: Getty Images)

SS City of Adelaide | hajóroncs | látványosság | ausztrália | sziget

FOLYTASD EZZEL

Magyarország ásványvíz-forrásai túracélpontnak is tökéletesek

Megfogni a jövő építőit – Bálint Attila-interjú

Rendeld meg a Roadster magazin 17. számát!

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.

Megnézem, mert érdekel!
“Útra keltünk és összegyűjtöttük a legkiemelkedőbb hazai szállásokat és vendéglátóhelyeket számotokra. Ezek a helyek garantáltan felejthetetlen élményeket kínálnak, legyen szó romantikus pihenésről a Balaton partján vagy egy kulináris felfedezőútról Budapesten.”
Izing Róbert Izing Róbert, főszerkesztő

Legfrissebb ajánlataink

Irány a Roadster Select
teljes adatbázisa
Megfogni a jövő építőit – Bálint Attila-interjú
Hirdetés
Iratkozz fel a hírlevelünkre!
Iratkozz fel a Roadster hírlevelére, hogy mindig értesülj a legizgalmasabb hírekről, sztorikról és véleményekről az utazás, a dizájn és a gasztronómia világából!
Feliratkozom