Vannak tervezők, akik formákból indulnak ki, vannak, akik történetekből, mások elsősorban funkcionális problémákra akarnak válaszokat adni, megint mások megragadnak egy hangulatot, és azt szeretnék minél összetettebben visszaadni tárgyakban, képekben, vagy éppen terekben. Az utolsó kategória képviselője Kászonyi Dorka, a The Sentimentalist ékszertervezője, aki ezúttal enteriőrtervezőként is kipróbálta magát egy Balaton-felvidéki nyaraló felújítása kapcsán. Célja az volt, hogy megteremtse maguknak a nyugalom szigetét, a délolasz pugliai régióból ihletődve, ám a balatoni táj sajátosságaira építve. Gollob Lilla írása.
Dorka neve ismerősen csenghet a magyar kreatívszakmában: évekig a divatiparban dolgozott sales- és brand consultantként, többek között a Nanushkának, az Aeronnak és a Burberrynek. Aztán megérett benne a vágy, hogy a két kezével alkosson és saját vállalkozásba fogjon, ezért az ötvösszakma kitanulása mellett döntött. Eleinte hobbiként, majd félállásban művelte, 2020 óta pedig egy merész döntéssel felhagyott minden más munkájával, és teljes mellszélességgel a The Sentimentalist ékszermárkájának szentelte magát.
A brand nevéhez hűen egy szentimentalista, az élet apró szépségeire fókuszáló életérzést igyekszik teremteni, amire az ötven-hatvanas évek miliője, az Alain Delon-éra lassú, szépségfókuszú és életigenlő atmoszférája hat leginkább.
„Sokan mondják, hogy a szépség csak külcsínről szól, én viszont azt vallom, hogy a szép és harmonikus tárgyak és terek látványa belül is harmonizál, így a belsőnkre is hat. Ezt a nyugalmat, az életbe vetett pozitív hitet szeretném közvetíteni az ékszereimmel, és most ezzel a nyaralóval is. Ez persze nem azt jelenti, hogy nincsenek kihívások az életben. Ékszereket sem csak boldog eseményekre, eljegyzésekre, esküvőkre vagy születésnapokra tervezek. Van, hogy valaki egy nehéz időszak mementójaként rendel tőlem, most is dolgozom egy különleges ékszeren, ahol a megbízó elveszítette az édesapját, és az ő nyakláncát szeretné átalakítani egyfajta talizmánná, ami erőt tud neki adni. Ennek a balatoni háznak a felújítása is tele volt nehézséggel, újrakezdéssel és csalódással, az építkezés minden bosszúságával. Bőven volt mit változtatni rajta, az adottságaiba szerettem bele, nem a konkrétumaiba. A körülmények viszont: a Covid, az infláció, illetve a kivitelező csapat, nem könnyítették meg az elképzeléseim megvalósulását. A végeredmény azonban mégis azt a teljes világbékét adja át, amit az elején elképzeltem.”
Az átalakítás az alaprajz variálásával kezdődött: nagyobb fürdő, kisebb konyha, a padlás megszüntetésével megnagyobbított belső tér, áthelyezett falak, a fény zavartalan áramlása érdekében kibővített ablakok, és délolasz inspirációjú térelválasztó boltozatok voltak a változtatások alapjai. No meg a melléképület tetején kialakított, mediterrán hangulatú tetőterasz. Ide a ház egyik ablakából lehet egy indonéz, kézzel faragott, krokodil formájú sámliról kilépni: reggelente a napfelkeltében jógázni, este a naplementében ücsörögni, kilátással a Badacsonyra. Mellette az épület eredeti terasza stílszerűen hajókötél korlátot kapott, kapcsolódva a balatoni életérzéshez. Itt a káptalantóti piacról beszerzett vintázs rattanszékekben ücsörögve lehet gyönyörködni a panorámában, a tó csillogó látványában.
Az atmoszférateremtés legfontosabb elemei a természetes anyagok és színek voltak. A homlokzat vörös kövei fehér mázat kaptak, a teraszok homokszín, matt mészkő lapokat. A műanyag palatető helyére terrakotta színű kerámiacserepek, a retró mozaikok és linóleum helyére pedig egységes terülő betonpadló került. A berendezési elemeknél egyértelműen a natúr fa dominál, a megőrzött gerendák, a felújított tömör mangófa dohányzóasztal, a rusztikus fonott kosár és szintén a helyi piacon vásárolt kis létra kiemelt szereplői az enteriőrnek. A világos árnyalatok, például a virágot formázó, puha krémszínű lámpa és karakteres retro hűtő a pugliai régió színpalettáját idézik.
Ezeket Dorka Balaton-zölddel, illetve egy leheletnyi napsárgával és arannyal fűszerezett, becsempészve a vizet és a napot is beltérbe.
Ilyen vidám színfolt például a Berber Budapest kézi szövésű sárga-fehér kockás puffjai, vagy a bézs csempék és az aranyszín csaptelepek harmóniája. A kertben is következetesen csak fehér és sárga virágok és gyógynövények jelennek meg, ami szintén az egységes, megnyugtató miliőhöz járul hozzá.
A nyaralóban megjelenő képek is ezt a lágy, életigenlő atmoszférát adják vissza: a hálószobában a kispolc fölött például Borsos Miklós Hajnal című rézkarcának másolata függ, amelyen a tihanyi tájban gondtalanul elterülő nő sziluettje látható, a nappaliba pedig Dorka a saját analóg fotói közül válogatott, amelyeket a barátairól készített közös nyaralásokon.
Elkapott kedves pillanatok, amelyek szintén tökéletesen beleillenek az ábrahámhegyi menedék ars poeticájába. Mindemellett a belső tér kialakításánál a praktikusság is szerepet játszott.
Fontos volt, hogy mindennek legyen dedikált helye, és minél egyszerűbben lehessen takarítani. Dorka ezért beépített bútorokat is tervezett, a hálófülke pakolórekeszekkel ellátott franciaágyát és a nappali L alakú kanapéját.
„A tökéletes kikapcsolódás számomra augusztusban több hetet lenn tölteni itt a barátommal és a kiskutyámmal. Kertben szöszmötölni, hallgatni a madarak csicsergését, hűsölni a körtefa árnyékában, vagy a fügefa alatti függőágyban olvasni, barátokkal találkozni, túrázni, friss zöldségeket vásárolni a piacon. Egyszerűen csak lelassulni. Vidéken más ritmusban működik az ember, kicsit mintha tényleg megállna az idő. Napközben dolgozunk a kertben, aztán este csak csodáljuk a teraszról, ahogy lemegy a nap. Kinyitunk egy isteni bort, és jó zenéket hallgatunk. Ezt az idilli hangulatot szerettem volna megfogni, és a ház minden pontjából visszatükrözni.”
(A cikk a W by Roadster első számában jelent meg).
idill | kaszonyi dorka | ábrahámyhegy | tervező | balaton
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban
Inspirál, feltölt, felszabadít – a W by Roadster magazin egy olyan univerzumba kalauzol, amiben szívesen létezünk. Magával ragadó egyéniségeket és sztorikat mutat be és kínál inspirációt a világ minden tájáról. Szofisztikált, könnyed és elegáns, akárcsak az olvasói.
Az 2024/1. szám tartalmából:
Ha nyár, akkor irány a mediterráneum: különböző alkotókon, helyeken és élményeken keresztül járjuk be a Mediterrán térség legvágyottabb helyeit. Gyönyörű enteriőröket mutatunk be a Balaton-felvidéktől Puglián át egészen Marokkóig, valamint elkalauzolunk a régió leggyönyörűbb hoteljeibe is. Izgalmas, kreatív nőkkel beszélgetünk művészetről, alkotásról és az élet művészetéről. Divatanyagunkban pedig a szabad, korlátok nélküli létezésre inspirálunk.