A hindu és a mogul építészet klasszikus elemeit felhasználva tervezett a Sanjay Puri Architects négygenerációs családi birtokot a legnagyobb indiai államban, Rádzsasztánban: ez a Narsighar ház, ahol megéri tenni egy alaposabb sétát.
India legnagyobb állama, az ország észak-nyugati részén fekvő Rádzsasztán száraz, sivatagos régiójában épült fel a Narsighar ház. A tervező Sanjay Puri Architects az elmúlt évszázadokban meghatározó alapelveket alkalmazta: a passzív hűtés érdekében belső udvarok, patiók, teraszok, medencék, kerti tavak és különböző árnyékolt területek tagolják az épületeket.
Ugyancsak az árnyékolást és hűtést szolgálják a jellegzetes, homokkőből faragott, vastag „dzsámi” paravánfalak.
Az áttört paravánok nemcsak elnyelik a hőt, de a térségben gyakran előforduló homokviharoktól is védik a lakókat. Nem véletlen, hogy minden lakóteret ilyen árnyékoló fal óv ebben a házban is.
A négygenerációs család megrendelésére épült kilenc hálószobás Narsighar házban a sajátos tervezési elvek mellett kizárólag helyi mesteremberek által megmunkált helyi anyagokat használtak. Sőt visszaköszönnek a hagyományos rádzsasztáni építészet elemek is: a mogul boltívek és ablakformák, a mintás kőfalak, a kőpergolák, az intarziák, a faragások, a lépcsők és rámpák használata. A márványmegmunkálás, a főfaragás. az ácsmunkák és a tükörberakások is helyi mesterek munkái.
Bár az áprilisban átadott ház nagynak tűnik (az is: 3300 négyzetméter), a terület több mint negyven százaléka nyitott udvar, közlekedő vagy fedett terasz. Minden tömeg egyedi, az otthon pedig a különböző tömegek kompozíciója. Jellemző, hogy ugyan a legtöbb szoba belmagassága négy méter, nagyon változatos az eloszlás: a fő nappali 6,5 méter, a központi udvar 12, az északi és déli udvar 8-8, míg a kültéri patio 3,6 méter magas. Noha a hőségtől való védelem meghatározó szempont, azért a közvetett napfény minden teret átjár: a boltíveken és csipkézett kőfalakon átszűrődve változatos árnyékmintákat vetítenek a belső terekbe a nap folyamán.
(Forrás: Sanjay Puri Architects, fotó: Vinay Panjwani)
mogul | építészet | lista | rádzsasztán | hindu
Jön az a különleges fesztivál, amelyen minden ízében megélheted a Márton-napi hagyományokat
Megfogni a jövő építőit – Bálint Attila-interjú
Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!