Kiakadnak a légiutas-kísérők, ha ezt a két italt kéred a repülőn

Már nagyon unják.

Sokan nem igazán értik, pontosan mi a szerepük a személyzet tagjainak a repülőn, és nincsenek tisztában vele, mit is várhatnak el tőlük. Az egyik utaskísérő blogbejegyzésben magyarázta el, hogy főként a nyári csúcsforgalomban fordul elő, hogy néhányan csodákat remélnek az italos kocsitól, holott valójában inkább lejjebb kéne adni a fedélzeti elvárásokból.

Azt írja, idén és tavaly is óriási mértékben megnőtt azok száma, akik Aperol Spritzet akartak rendelni.

A legtöbb légitársaságnál egyáltalán nincs a kínálatban Aperol, általában csak alap dolgokból lehet válogatni, például sima ginekből vagy vodkákból.

"Így aztán nem lehet elvárni tőlünk, hogy a korlátozott eszközeinkkel képesek legyünk egy három tételből (Aperol, prosecco, szóda) álló koktél keverésére. Gin tonikot, vodkát és narancsot, meg ilyesmiket tudunk készíteni, de egy Aperol Spritz vagy bármilyen  bonyolultabb koktél szóba sem jöhet. Nem először kell erről írnom, de úgy tűnik, az emberek nem értik, hogy miért is vagyunk mi ott. Elsősorban biztonsági okokból dolgozunk a fedélzeten, és persze azért, hogy vészhelyzet esetén mindenkit ellássunk. Leginkább erre vagyunk kiképezve, az italok felszolgálása csak ezután következik. Nem vagyunk sem mixerek, sem bartenderek, és egy kicsit elegünk van már abból, hogy az utasok olyan koktélokat kérnek tőlünk, amelyek elkészítéséhez egyszerűen nincsenek meg sem a képességeink, sem a lehetőségeink" – írja.

Nemcsak a koktélokról van szó egyébként, többen kértek már tőle flancos kávékat is, beleértve a kapucsínót és az eszpresszót, amelyek szintén túlmutatnak azon, amit általában kínálni tudnak – a kávé esetében a tej és a cukor a két pluszlehetőség.

Nem vitás, a légiutas-kísérőknek nehéz dolguk van. Mindenben segítenek a fedélzeten az italok és ételek felszolgálásától kezdve az ideges utasok megnyugtatásáig, plusz vészhelyzetben megmenthetik az életünket. Más szóval, tudnak egy-két kulisszatitkot – és ez magában foglalja azt is, hogy mi az, amit soha, de soha ne együnk vagy igyunk repülés közben. 

(Forrás: The Sun, fotók: Getty Images)

rendelés | légiutas-kísérők | kiakadnak | repülés | utazás

FOLYTASD EZZEL

A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?

Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

Rendeld meg a Roadster magazin 18. számát!

Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.

Megnézem, mert érdekel!
“Útra keltünk és összegyűjtöttük a legkiemelkedőbb hazai szállásokat és vendéglátóhelyeket számotokra. Ezek a helyek garantáltan felejthetetlen élményeket kínálnak, legyen szó romantikus pihenésről a Balaton partján vagy egy kulináris felfedezőútról Budapesten.”
Izing Róbert Izing Róbert, főszerkesztő

Legfrissebb ajánlataink

Irány a Roadster Select
teljes adatbázisa
Iratkozz fel a hírlevelünkre!
Iratkozz fel a Roadster hírlevelére, hogy mindig értesülj a legizgalmasabb hírekről, sztorikról és véleményekről az utazás, a dizájn és a gasztronómia világából!
Feliratkozom