Azt mondják, a reggeli a nap legfontosabb étkezése. És tényleg.
Egy megérkezést követő kiadós és tartalmas reggeli segíthet elkerülni a jetlaget – derült ki a Chaos című szaklapban megjelent új tanulmányból.
A Northwestern Egyetem és a Santa Fe Intézet kutatói egy matematikai keretrendszert építettek fel annak meghatározására, hogy az utazók hogyan tudják legjobban átállítani a szervezetüket egy új időzónába, és ezzel kivédeni a jetlaget.
– Ha az új időzóna első reggelén beiktatunk egy komolyabb étkezést, az segíthet leküzdeni a jetlaget – mondta Yitong Huang vezető szerző. – Az étkezési időbeosztás állandó megváltozása és az éjszakai étkezés viszont egyáltalán nem javasolt, mivel ezek a belső órák közötti eltéréshez vezethetnek.
A jetlag alvásproblémákat és fáradtságot okozhat, hatással lehet az általános hangulatra és akár gyomorproblémákkal is járhat.
Akkor jelentkezik, amikor az ember cirkadián rendszere az időzónák változása miatt eltolódik. A cirkadián ritmus számos fontos testi funkció időzítését határozza meg, beleértve az alvási ciklusokat, a hormonális aktivitást, az étkezést és az emésztést.
A szervezet minden sejtje cirkadián óra szerint működik, amely egy belső vezérlésű 24 órás ritmus (néha ennél tovább is tarthat). A különböző belső órák pedig minden nap "újraindulnak", és különböző tényezők hatására újrakalibrálódnak. Az agy órája például a napciklushoz igazodik, és a túl sok vagy túl kevés napfény hatására megzavarható, míg a perifériás szerveket az étkezési idő szabályozza.
Ezért egy kiadós reggelivel kezdeni a napot segíthet az utazóknak visszaállítani a cirkadián ritmust és alkalmazkodni az új időzónához – írták a kutatók.
– A hirtelen bekövetkező meleg időjárás vagy az éjszakai étkezés – amikor az agyunk éppen pihenni készül – összezavarhatja a belső órákat és deszinkronizációt okozhat – magyarázta Huang.
A kutatók azt is megjegyezték, hogy az idősebb utazóknak néhány nappal több időre lehet szükségük ahhoz, hogy felélénküljenek, mivel az öregedés általános tünetei sebezhetőbbé teszik a szervezetet.
Bár a legtöbb légitársaságnak nincs hivatalos öltözködési szabályzata, van néhány széles körben elfogadott irányelv arra vonatkozóan, mit kell vagy illik viselni a repülőn. Pontosabban inkább mit ne.
(Forrás: NY Post, fotók: Getty Images)
tanács | reggeli | jetlag | repülés | szakértő | utazás
Merész kampánnyal robban be a Reebok új kollekciója
A modern luxus nyomában a Range Roverrel

Hawaiitól Tanzániáig, az egyik legjobb magyar sommeliertől a belga csúcsdizájnerig, az új Rolls-Royce-tól Horvátország titkos gyöngyszemeiig, a Roadster magazin új lapszáma ismét a világ izgalmas, kreatív és hedonistán lüktető ŕétegeibe viszi el olvasóit. Elmegyünk a bécsi három Michelin-csillagos Amadorba, ahol találkozunk Bencze Ádám sommeiler-vel, beszélgetünk Havancsák Terézzel, aki a közelmúltban kezdett el dolgozni az amerikai outerwear brand AETHERnél, Portugáliában kipróbáljuk, milyen a tengerparton száguldozni az új Ferrarival – egész kellemes –, a kortárs irodalom kedvelőinek pedig egy olyan Roadsternek írt Parti Nagy Lajos írással jelentkezünk, ami szerintünk a legjobbjai közé tartozik. Az aktuális számban lesz egy 20 oldalas mellékletünk is, amelynek főszereplője a még mindig rengeteg újdonságot rejtő Horvátország. Ezen kívül is sok színes történetünk van még, úgyhogy ezúttal is érdemes elmerülni a Roadster gazdag és kalandokkal teli világában!
Megnézem, mert érdekel!