Ilyen a város, ahol a szemét nyolcvan százalékát újrahasznosítják

A hulladékot tizenhárom kategóriában, negyvenöt típusra osztják Kamikatsuban, ahol a világon egyedülállóan szervezett módon csökkentik az ökológiai lábnyomot, és ezzel a témában a legjobb eredménnyel bíró várossá váltak. 2020-as célkitűzésük az volna, hogy teljesen zero waste településsé váljanak, vagyis az összes termelt szemetet vissza tudják forgatni. 

A japán városka az egyik helyi szemétégető bezárása után 2003-ban kezdte megreformálni az újrahasznosítást, mely nemcsak a bolygót kíméli, de eleve olcsóbb megoldás, mint a szemétégetők üzemeltetése, nem beszélve az emberi tényezőről. A szemléletváltást tizenöt év alatt sikerült átvinni a kétezer főt számoló Kamikatsuban, ami nem kis teljesítmény, pláne, ha arra gondolunk, hogy itthon sokan még most is tanácstalanul kerülgetik a színes, szelektíven gyűjtő kukákat.

Komoly odafigyelést igényel a szemét szortírozása, és a szállítást is a lakóknak kell megoldaniuk – ez azonban hamar rutinná válik, a lakók szerint könnyen meg lehet szokni.

A hulladékot tiszta állapotban kell a gyűjtőközpontba vinni, a PET-palackokat, konzerveket, üvegeket kimosva várják, de külön fakkokba kerülnek az elhasznált fogkefék, az intim higiéniai holmik, a zacskók, az evőpálcikák is.

A procedúrát egy nonprofit szervezet, a Zero Waste Academy felügyeli, segíti. Például a kihelyezett lerakók mellett információt kaphatnak a lakosok arról is, hogy az adott hulladékból mit készítenek majd. A szerves hulladékot természetesen komposztálják, melynek érdekessége, hogy nagy százalékban az adott háztartásban használják fel a keletkezett trágyát, de az biztos, hogy a település határain belül használják újra fel.

Kamikatsu kivételes működését egyre többen szeretnék testközelből is megtapasztalni, sokan járnak csodájára. A település pedig szorgalmasan készül 2021-re, mikor már a problémásabb hulladékok (például szőnyegek, lábbelik) sem kerülnek az égetőbe, hanem 100%-ban újrahasznosítanak mindent.

Ez is érdekelhet:

Nagyot lépett egy amerikai város: nem kér többet a műanyag palackokból

A kaliforniai városban nem kötnek többé kompromisszumot: augusztus 20-ától nem értékesíthetnek műanyag palackot a reptéren.

(Fotó: Getty Images)

ökológiai lábnyom | kamitatsu | zero waste | japán | újrahasznosítás

FOLYTASD EZZEL

Ezzel a tíz fantasztikus dizájntárggyal a legmenőbb hellyé teheted az otthonod

10+1 ikonikus és gyönyörű lámpa, ami garantáltan feldobja az otthonod

Rendeld meg a Roadster magazin 14. számát!

Beköszöntött a tél, és vele együtt megérkezett a Roadster magazin legfrissebb, 14. száma. Mit találunk benne? Kajakkal bejárjuk Grönland izgalmas és lenyűgöző helyeit, találkozunk a világ egyik leghíresebb párterapeutájával, Esther Perellel, és a Netflix által világhírűvé vált dél-koreai séffel, Jeong Kwannal, motorral részt veszünk a Balkan Rallyn, és beszélgetünk Kelecsényi Milán férfiruha-készítővel is. A Dél-afrikai Köztársaságban teszteljük, milyen az új AUDI Q8, és elbeszélgetünk a zoknik Rolls Royce-át gyártó Iszató Nisigucsival is. Elmegyünk egészen Kenyáig, hogy elefántokat nézzünk, az Őrségben kipróbáljuk, milyen a régió legújabb kabinháza, a Kástu, bemutatjuk a Déryné Kenyeret, a város új pékségét, teszteltjük az új elektromos KIÁt, ezen kívül pedig találkozunk még Berki Blanka topmodellel, Áron Eszter divattervezővel és sokan másokkal. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat, a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.

Megnézem, mert érdekel!
Iratkozz fel a hírlevelünkre!
Iratkozz fel a Roadster hírlevelére, hogy mindig értesülj a legizgalmasabb hírekről, sztorikról és véleményekről az utazás, a dizájn és a gasztronómia világából!
Feliratkozom