A kanadai Ontario tartomány italboltjai lepakolták a polcaikról a kaliforniai borokat és a tennessee-i whiskyt, és helyi variánsokat tettek a helyükre, azzal a „Kanada javára” felirattal kiegészítve. Közben Amerikában rettegnek az Európából érkező boroktól.
Javában túl a vámháború az italkereskedők és forgalmazók berkeiben is. A kanadai Ontario tartomány italboltjai a raktárba száműzték az amerikai italokat, elsősorban a kaliforniai borokat és a tennessee-i whiskyt – közölte a Wall Street Journal.
Közben egy Washington állambeli étterem borászatának igazgatója úgy nyilatkozott, hogy retteg az európai borokkal teli hajókonténerek érkezésétől, mert ezek az italok eladhatatlanok, annyira drágák.
Úgy látszik a vámháború frontvonalába kerültek az alkoholos italok: az Egyesül Államok és a legnagyobb kereskedelmi partnerei közti számháborúból
a francia bor, az ír whisky, a Kentucky bourbon, a japán sör és a mexikói tequila sem maradt ki.
Donald Trump elnök a múlt héten új frontot nyitott, 200 százalékos vámmal fenyegetve az Európai Unióból származó összes alkoholtartalmú ital amerikai importját. Trump ezzel válaszolt az EU döntésére, az amerikai whiskyre kivetett 50 százalékos vámra.
Úgy tűnik, a helyzet eszkalálódott, és pánikot okozott az Atlanti-óceán mindkét partján. Az EU tavaly több mint ötmilliárd dollár értékben exportált bort az Egyesült Államokba az Eurostat adatai szerint. Ennek csaknem fele Franciaországból, mintegy 40 százaléka pedig Olaszországból származott.
A 200 százalékos vám sok italt az amerikai fogyasztók által elfogadhatónak tartott 20 dolláros ár fölé lökne – mondta Lamberto Frescobaldi, egy számos generáción átívelő olasz borászdinasztia feje, aki szerint ennél drágábban „a legtöbb ember valószínűleg nem fog vásárolni”.
A WSJ cikke egy konkrét példával is illusztrálta a drágulást: a népszerű francia pezsgő, a Veuve Clicquot egy palackja 20 dollárba (7300 forint) került az importőrnek, és nagyjából 50-be a kiskereskedőnek – eddig. A vám bevezetése után csak az import kerülne 60 dollárba. Miután az importőrök és a kiskereskedők is megtartanák a 30 dolláros profitjukat, az utóbbiaknak már 90-be kerülne egy palack, a fogyasztónak pedig nagyjából 120-ba (44 ezer forint). Viszont alig akad vevő, aki kiadna ennyit egy palack Veuve Clicquot pezsgőért, helyette logikusan helyi terméket választanak majd inkább.
Gondolhatnánk, majd mindenki a maga italát issza helyben, ez azonban nem ennyire egyszerű. A vámháború kiszámíthatatlan szövődményein túl Európában már eleve probléma – legalábbik a borászok szemszögéből –, hogy a fiatalabb generációk sokkal kevesebbet isznak: Franciaországban az 1970-es évekhez képest mára 90 százalékkal kevesebb vörösbor fogy, a hanyatlás mértéke már az iparág létét is fenyegeti.
(Forrás: Wall Street Journal, fotók: Unsplash)
kanada | ital | amerikai egyesült államok | amerika | vámháború | whisky
Merész kampánnyal robban be a Reebok új kollekciója
A modern luxus nyomában a Range Roverrel

Hawaiitól Tanzániáig, az egyik legjobb magyar sommeliertől a belga csúcsdizájnerig, az új Rolls-Royce-tól Horvátország titkos gyöngyszemeiig, a Roadster magazin új lapszáma ismét a világ izgalmas, kreatív és hedonistán lüktető ŕétegeibe viszi el olvasóit. Elmegyünk a bécsi három Michelin-csillagos Amadorba, ahol találkozunk Bencze Ádám sommeiler-vel, beszélgetünk Havancsák Terézzel, aki a közelmúltban kezdett el dolgozni az amerikai outerwear brand AETHERnél, Portugáliában kipróbáljuk, milyen a tengerparton száguldozni az új Ferrarival – egész kellemes –, a kortárs irodalom kedvelőinek pedig egy olyan Roadsternek írt Parti Nagy Lajos írással jelentkezünk, ami szerintünk a legjobbjai közé tartozik. Az aktuális számban lesz egy 20 oldalas mellékletünk is, amelynek főszereplője a még mindig rengeteg újdonságot rejtő Horvátország. Ezen kívül is sok színes történetünk van még, úgyhogy ezúttal is érdemes elmerülni a Roadster gazdag és kalandokkal teli világában!
Megnézem, mert érdekel!