Kanyont vájt egy lakóház oldalába a MAD Architects

Denver központjától nem messze, a RiNo (River North Art District) negyedben épült fel egy 16 szintes vegyes használatú magasház, aminek a leglátványosabb eleme az üveghomlokzatán látható hatalmas „repedés”, a kanyon. A tervező MAD architects elképzelése szerint a kanyonban az épület, a One River North lakói úgy úgy barangolhatnak, mintha a hegyekben túráznának.

„Képzelje el, hogy egy épületben él, mégis úgy érzi, mintha elmerülne egy tájban, magában a kanyonban” – magyarázta Ma Yansong, a MAD vezető építésze. És valóban, a One River North 6. és 9. emelete közt a lakók elmélyedhetnek a Colorado lábánál és kanyonban élő ökoszisztémák ihlette környezetekben:

Ugyanakkor nem kizárólag a nagyvárosi élet és a természet metszéspontját kereste a MAD az épülettel: cél volt a lakók közösségét, egymásra találását elősegítő körülmények megteremtése is. Ráadásul

az épület reagál RiNo átalakulására is: az egykori ipari negyed most a művészek és kreatívok központja, nyüzsgő szabadtéri élettel, melyek most együtt kelnek életre.

Denver városszövetét azonban sűríteni kell, és a One River North ehhez is hozzájárul, méghozzá az Amerikában nem feltétlenül magától értetődő „sétálható” környéken.

A 15 emeletes épületben 187 lakás van, plusz a földszinten egy több mint 800 m²-es kereskedelmi terület, ami zökkenőmentesen illeszkedik a környék utcaképébe. A kinti anyagok és növényzet a beltérbe is „befolyik”; a négyemeletnyi kanyon finom felületei viszont szándékosan éles kontrasztban állnak az épülettömeg tiszta geometriai vonalaival.

Több mint 1200 m² a parkosított kanyon, ami a város „leglélegzetelállítóbb” kilátását kínálja.

De a kanyonban sem unalmas. Közösségi teraszok, kényelmes kültéri kanapék, fitneszeszközök szolgálják a csoportdinamikát. A kanyont a helyi klímának megfelelő növényfajokkal népesítették be, amelyek idővel buja, virágzó környezetté alakítják majd a teret. Maga a kanyon három természeti zónát idéz: a homlokzaton balra, lefelé nyúló rész a Colorado lábánál lévő szubalpin erdőséget; a jobbra lévő szárny a félsivatagos területeket; végül a felfelé terjeszkedő szakasz magát a cserjés-sziklás kanyont.

A kompozíció az épület oldalán felkúszva egy parkosított tetőteraszban éri el csúcspontját, medencével, gyógyfürdővel és kerttel – no meg az előzőnél is jobb kilátással a Sziklás-hegységre és Denverre.

„Képzelje el a háromdimenziós városi tereinket – magyarázza Ma Yansong –, ahol a sokemeletes irodaházakba és szállodákba tetőkerteket, kanyonokat és vízeséseket integrálunk. Ebben a vízióban a jövő városa már nemcsak betonkockákból áll, hanem az embereket a természettel összekötő hellyé válik.”

Nyár végén egy ausztrál felhőkarcolóról írtunk, amit hasonlóan újító szellemben terveztek: a 33 emeletes brisbane-i épület felső két szintjére valóságos wellness-paradicsomot készítettek. Európában is akad érdekes példa, a koppenhágai Kaktusztornyokat október elején választotta meg Európa legjobb magasházainak egy, a műfajjal foglalkozó nemzetközi szakmai szervezet.

(Forrás: MAD, fotók: Iwan Baan, Parrish Ruiz De Velasco, Vic Ryan, TAL+Bai Yu)

amerikai egyesült államok | mad architects | kanyon | nagy sztori | denver

FOLYTASD EZZEL

A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?

Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

Rendeld meg a Roadster magazin 18. számát!

Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.

Megnézem, mert érdekel!
“Útra keltünk és összegyűjtöttük a legkiemelkedőbb hazai szállásokat és vendéglátóhelyeket számotokra. Ezek a helyek garantáltan felejthetetlen élményeket kínálnak, legyen szó romantikus pihenésről a Balaton partján vagy egy kulináris felfedezőútról Budapesten.”
Izing Róbert Izing Róbert, főszerkesztő

Legfrissebb ajánlataink

Irány a Roadster Select
teljes adatbázisa
Advertisement
Hirdetés
Iratkozz fel a hírlevelünkre!
Iratkozz fel a Roadster hírlevelére, hogy mindig értesülj a legizgalmasabb hírekről, sztorikról és véleményekről az utazás, a dizájn és a gasztronómia világából!
Feliratkozom