Kanyont vájt egy lakóház oldalába a MAD Architects

Denver központjától nem messze, a RiNo (River North Art District) negyedben épült fel egy 16 szintes vegyes használatú magasház, aminek a leglátványosabb eleme az üveghomlokzatán látható hatalmas „repedés”, a kanyon. A tervező MAD architects elképzelése szerint a kanyonban az épület, a One River North lakói úgy úgy barangolhatnak, mintha a hegyekben túráznának.

„Képzelje el, hogy egy épületben él, mégis úgy érzi, mintha elmerülne egy tájban, magában a kanyonban” – magyarázta Ma Yansong, a MAD vezető építésze. És valóban, a One River North 6. és 9. emelete közt a lakók elmélyedhetnek a Colorado lábánál és kanyonban élő ökoszisztémák ihlette környezetekben:

Ugyanakkor nem kizárólag a nagyvárosi élet és a természet metszéspontját kereste a MAD az épülettel: cél volt a lakók közösségét, egymásra találását elősegítő körülmények megteremtése is. Ráadásul

az épület reagál RiNo átalakulására is: az egykori ipari negyed most a művészek és kreatívok központja, nyüzsgő szabadtéri élettel, melyek most együtt kelnek életre.

Denver városszövetét azonban sűríteni kell, és a One River North ehhez is hozzájárul, méghozzá az Amerikában nem feltétlenül magától értetődő „sétálható” környéken.

A 15 emeletes épületben 187 lakás van, plusz a földszinten egy több mint 800 m²-es kereskedelmi terület, ami zökkenőmentesen illeszkedik a környék utcaképébe. A kinti anyagok és növényzet a beltérbe is „befolyik”; a négyemeletnyi kanyon finom felületei viszont szándékosan éles kontrasztban állnak az épülettömeg tiszta geometriai vonalaival.

Több mint 1200 m² a parkosított kanyon, ami a város „leglélegzetelállítóbb” kilátását kínálja.

De a kanyonban sem unalmas. Közösségi teraszok, kényelmes kültéri kanapék, fitneszeszközök szolgálják a csoportdinamikát. A kanyont a helyi klímának megfelelő növényfajokkal népesítették be, amelyek idővel buja, virágzó környezetté alakítják majd a teret. Maga a kanyon három természeti zónát idéz: a homlokzaton balra, lefelé nyúló rész a Colorado lábánál lévő szubalpin erdőséget; a jobbra lévő szárny a félsivatagos területeket; végül a felfelé terjeszkedő szakasz magát a cserjés-sziklás kanyont.

A kompozíció az épület oldalán felkúszva egy parkosított tetőteraszban éri el csúcspontját, medencével, gyógyfürdővel és kerttel – no meg az előzőnél is jobb kilátással a Sziklás-hegységre és Denverre.

„Képzelje el a háromdimenziós városi tereinket – magyarázza Ma Yansong –, ahol a sokemeletes irodaházakba és szállodákba tetőkerteket, kanyonokat és vízeséseket integrálunk. Ebben a vízióban a jövő városa már nemcsak betonkockákból áll, hanem az embereket a természettel összekötő hellyé válik.”

Nyár végén egy ausztrál felhőkarcolóról írtunk, amit hasonlóan újító szellemben terveztek: a 33 emeletes brisbane-i épület felső két szintjére valóságos wellness-paradicsomot készítettek. Európában is akad érdekes példa, a koppenhágai Kaktusztornyokat október elején választotta meg Európa legjobb magasházainak egy, a műfajjal foglalkozó nemzetközi szakmai szervezet.

(Forrás: MAD, fotók: Iwan Baan, Parrish Ruiz De Velasco, Vic Ryan, TAL+Bai Yu)

denver | amerikai egyesült államok | mad architects | amerika | kanyon

FOLYTASD EZZEL

A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?

Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

Rendeld meg a Roadster magazin 17. számát!

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.

Megnézem, mert érdekel!
“Útra keltünk és összegyűjtöttük a legkiemelkedőbb hazai szállásokat és vendéglátóhelyeket számotokra. Ezek a helyek garantáltan felejthetetlen élményeket kínálnak, legyen szó romantikus pihenésről a Balaton partján vagy egy kulináris felfedezőútról Budapesten.”
Izing Róbert Izing Róbert, főszerkesztő

Legfrissebb ajánlataink

Irány a Roadster Select
teljes adatbázisa
Iratkozz fel a hírlevelünkre!
Iratkozz fel a Roadster hírlevelére, hogy mindig értesülj a legizgalmasabb hírekről, sztorikról és véleményekről az utazás, a dizájn és a gasztronómia világából!
Feliratkozom