Így szabadíthatod ki a benned rejlő művészt!

Kertész Attilát kategóriákba erőltetni felesleges próbálkozás, a harminckilenc éves képzőművész ledobja magáról a definíciókat, és talán éppen a lényeget tévesztjük szem elől, ha ezzel próbálkozunk. Az egyik legjobban látható alkotó, új kiállításain a fővárosi kreatív elit tolong, interjúk sokaságát adja, és még TikTok-profilja is van. Most ismét egy nagyon eredeti lépésre szánta el magát, ugyanis workshopokat tart, ahol bárki kipróbálhatja, milyen festeni, kerámiával dolgozni, és közben felszínre hozhatja a benne szunnyadó művészt. Attilát megkérdeztük, hogyan született meg a Jacques Works névre hallgató, máris nagyon sikeres workshopja, és miért érdemes vele együtt kerámiát festeni.

– Miért és hol született meg a Jacques Works ötlete?

– Barcelonában töltöttem három hónapot egy residency programon, ott született meg a gondolat. A kerámia murálnak nagy hagyománya van Spanyolországban mind az iparművészet mind a képzőművészet területén. Feltűnt, hogy bármerre bolyongok a városban mindenhol belebotlok. A Plaza Catalunya metrómegállóban fedeztem fel egy kör alakú térben végigfutó plasztikus mázas kerámia murált, ami teljesen megbabonázott: végig fotóztam minden részletét és akkor fedeztem fel egy feliratot, amin az állt hogy egy művészeti közösség közösen alkotta meg, művészek és laikusok egy csoportja. És azt mondtam magamban, hogy ilyen közösségi művészeti projektben én is örömmel részt vennék. Szóval így kezdtem el a gondolatot, kiérlelni és megálmodtam a Jacques Works workshopot.

– A kerámia számomra visszatérés a gyökerekhez, a középiskolában eltöltött négy év a kerámia szakon fontos időszak az életemben. Egész eddig elkísért, mint tervező többször foglalkoztam vele, és két éve újra visszatért az életembe mint médium, de már mint képzőművész gondolkodok vele.

Rengeteg lehetőséget rejt magában az anyag, így megunhatatlan, kimeríthetetlen.

Nagyon ősi matéria, lényegében a múlt maradványa, lenyomata az agyag, amit megformázunk, utána tűzbe rakunk és szinte az örökkévalóságnak csináljuk, mert a legmaradandóbb anyagok egyike. Így nagy felelősség, mit alkotunk.

– Mi történik a workshopon, miért érdemes részt venni rajta?

– Fontos, hogy itt az alkotás meditatív, terápiás jellege mellett komoly és minőségi munka folyik. Szeretném közelebb hozni a résztvevőknek az anyag jellegét, sajátosságát, sokat mesélek a technológiáról. Ecsetkezelési módokat gyakorlunk be, kompozíciós elveket tanulunk, és mázazási technikákkal kísérletezünk.

Mindezt úgy hogy én kurálom a folyamatokat, szóval a végeredmény biztosan esztétikus, kurált lenyomatát adja majd az alkotó aktuális állapotának. Kicsit naplózás. Érdekes lehet, ha valaki félévről félévre visszatérve újabb és újabb alkotásokat hoz létre és utána ránéz, hogy milyen változás ment végbe benne.

Érdekes tükröt tud mutatni a művészeti alkotás. Nem hazudik. Minden ott van feketén fehéren.

– A workshopon mindenki a saját alkotásán dolgozik, többen jönnek párban vagy egy kisebb csoport tagjaként. De nagyon jó projektek is meg tudnak valósulni csapatépítőként, ahol mindenki közösen hoz létre egy nagy murált, amit akár a vállalkozás közösségi terében tudnak installálni. Egyébként szándékomban áll a közösségi művészet témát is behozni, egy-két művész baráttal együtt másokkal kiegészülve közösen alkotni valami jó közösségi téma vagy cél érdekében.

(Portré: Hartyányi Norbert)

kerámia | Kertész Attila | jacques works | workshop | budapest | művészet

FOLYTASD EZZEL

Nagyvárosi kalandor a Volvótól

Sejtelmes tájak, rejtett kincsek nyomában

Rendeld meg a Roadster magazin 19. számát!

Hawaiitól Tanzániáig, az egyik legjobb magyar sommeliertől a belga csúcsdizájnerig, az új Rolls-Royce-tól Horvátország titkos gyöngyszemeiig, a Roadster magazin új lapszáma ismét a világ izgalmas, kreatív és hedonistán lüktető ŕétegeibe viszi el olvasóit. Elmegyünk a bécsi három Michelin-csillagos Amadorba, ahol találkozunk Bencze Ádám sommeiler-vel, beszélgetünk Havancsák Terézzel, aki a közelmúltban kezdett el dolgozni az amerikai outerwear brand AETHERnél, Portugáliában kipróbáljuk, milyen a tengerparton száguldozni az új Ferrarival – egész kellemes –, a kortárs irodalom kedvelőinek pedig egy olyan Roadsternek írt Parti Nagy Lajos írással jelentkezünk, ami szerintünk a legjobbjai közé tartozik. Az aktuális számban lesz egy 20 oldalas mellékletünk is, amelynek főszereplője a még mindig rengeteg újdonságot rejtő Horvátország. Ezen kívül is sok színes történetünk van még, úgyhogy ezúttal is érdemes elmerülni a Roadster gazdag és kalandokkal teli világában!

Megnézem, mert érdekel!
“Útra keltünk és összegyűjtöttük a legkiemelkedőbb hazai szállásokat és vendéglátóhelyeket számotokra. Ezek a helyek garantáltan felejthetetlen élményeket kínálnak, legyen szó romantikus pihenésről a Balaton partján vagy egy kulináris felfedezőútról Budapesten.”
Izing Róbert Izing Róbert, főszerkesztő

Legfrissebb ajánlataink

Irány a Roadster Select
teljes adatbázisa