A tektonikai lemezeknek nincs jó hírük. Nekik tulajdonítjuk a hatalmas földrengéseket és a lávát okádó vulkánok aktivitását. Akad azért szó szerint szép és biztonságos oldaluk is, méghozzá Izlandon.
A Thingvellir Nemzeti Parkban található Silfra-hasadék az eurázsiai és az észak-amerikai kontinentális lemezek között húzódik.
A kettő között van egy népszerű édesvízi búvár- és sznorkelezőhely, ami olyan keskeny, hogy ha egészen az aljáig merülsz, tulajdonképpen mindkét kontinensre ráteheted a kezed.
A Silfra két oldala évente két centiméterrel távolodik egymástól, de a búvárhely nem csupán erről híres: a vize hihetetlenül tiszta, a búvárok akár száz méteres távolságból is ki tudják venni a csipkézett sziklákat.
Mielőtt máris vadul kattintani kezdenél időpont-foglalásért, nem árt tudnod, hogy mivel gleccservízről van szó, nagyon hideg (két és négy Celsius-fokos), valamint minden búvárnak és sznorkelezőnek az ipari búvárok által kedvelt szárazruhát kell viselnie a víz alatt.
A sznorkelezés is korlátozott, mivel a hasadék hatvan méter mély, ezért csupán a megfelelő szakképesítéssel rendelkezők merülhetnek le.
Silfra az egyetlen hely a világon, ahol két tektonikai lemez között lehet úszni. Igaz ugyan, hogy akadnak a Földön hasonló, víz alatti, árokszerű lemezhatárok, de ezek többsége hatalmas óceánok közepén, és nagyon-nagyon mélyen a felszín alatt található.
Ha mégis belevágnál, a Silfra alig több mint egy órányi buszútra van a fővárostól, Reykjaviktól. Számos utazási iroda szervez egynapos kirándulásokat oda. További infókért a Silfra hivatalos oldalán érdemes nézelődni.
Érdemes-e a lenyűgöző sarkvidéki ország hidegével dacolni egy téli tripen, vagy inkább nyáron ajánlott ellátogatni a tűz és a jég szigetére? Igazából attól függ, mit szeretnénk látni és csinálni. A nyári hónapokban jóval több mindenre van lehetőség, de a téli időszak is tartogat meglepetéseket.
(Forrás: TimeOut, fotók: Getty Images)
búvárkodás | egyedi | két kontinens | silfra-hasadék | Thingvellir Nemzeti Park
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Jön az a különleges fesztivál, amelyen minden ízében megélheted a Márton-napi hagyományokat
Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!