A tektonikai lemezeknek nincs jó hírük. Nekik tulajdonítjuk a hatalmas földrengéseket és a lávát okádó vulkánok aktivitását. Akad azért szó szerint szép és biztonságos oldaluk is, méghozzá Izlandon.
A Thingvellir Nemzeti Parkban található Silfra-hasadék az eurázsiai és az észak-amerikai kontinentális lemezek között húzódik.
A kettő között van egy népszerű édesvízi búvár- és sznorkelezőhely, ami olyan keskeny, hogy ha egészen az aljáig merülsz, tulajdonképpen mindkét kontinensre ráteheted a kezed.
A Silfra két oldala évente két centiméterrel távolodik egymástól, de a búvárhely nem csupán erről híres: a vize hihetetlenül tiszta, a búvárok akár száz méteres távolságból is ki tudják venni a csipkézett sziklákat.
Mielőtt máris vadul kattintani kezdenél időpont-foglalásért, nem árt tudnod, hogy mivel gleccservízről van szó, nagyon hideg (két és négy Celsius-fokos), valamint minden búvárnak és sznorkelezőnek az ipari búvárok által kedvelt szárazruhát kell viselnie a víz alatt.
A sznorkelezés is korlátozott, mivel a hasadék hatvan méter mély, ezért csupán a megfelelő szakképesítéssel rendelkezők merülhetnek le.
Silfra az egyetlen hely a világon, ahol két tektonikai lemez között lehet úszni. Igaz ugyan, hogy akadnak a Földön hasonló, víz alatti, árokszerű lemezhatárok, de ezek többsége hatalmas óceánok közepén, és nagyon-nagyon mélyen a felszín alatt található.
Ha mégis belevágnál, a Silfra alig több mint egy órányi buszútra van a fővárostól, Reykjaviktól. Számos utazási iroda szervez egynapos kirándulásokat oda. További infókért a Silfra hivatalos oldalán érdemes nézelődni.
Érdemes-e a lenyűgöző sarkvidéki ország hidegével dacolni egy téli tripen, vagy inkább nyáron ajánlott ellátogatni a tűz és a jég szigetére? Igazából attól függ, mit szeretnénk látni és csinálni. A nyári hónapokban jóval több mindenre van lehetőség, de a téli időszak is tartogat meglepetéseket.
(Forrás: TimeOut, fotók: Getty Images)
egyedi | izland | Thingvellir Nemzeti Park | két kontinens | silfra-hasadék
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban
Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!