Kiadós levesek, bátor és markáns ízek, hangsúlyos szezonalitás, a fokhagyma és az erős paprika szinte szakrális szeretete. Vagy említhetnénk a gulyás és a yukgaejang (fűszeres marhahúsleves) analógiáját is.
Egy hiánypótló kiadvány, a „Kultúrák találkozása ízeken és terroiron át” most kidomborítja a hasonlóságokat, értően mesél a két ország gasztrokultúrájáról, miközben beemel egy egészen új és izgalmas faktort is:
magyar borokat párosít a koreai konyha emblematikus fogásaihoz.
A három nyelven (koreai, angol, magyar) íródott olvasmány Dr. Csiba-Herczeg Ágnes Dip.WSET stratégiai tanácsadó, borszakértő, valamint Kim Taeyeon a The Kimchi Institute alapítója és séf, közös útikönyve a két ország közé épített hídról, ami jelen esetben nem más, mint az ízek öröme.
Változnak az évszakok
A koreai és a magyar ételkultúra hagyományai ugyan eltérőek, de az ízek, az érzelmek és az alapanyagokkal való törődés is mutat hasonlóságokat. Nem beszélve a szezonalitás jelentőségéről! Gondoltad volna, hogy Koreában az évet összesen huszonnégy mikroévszakra bontják?
Ez egy aprólékos rendszer, ami biztosítja, hogy az ételek mindig összhangban legyenek a természet ritmusával.
A mi ciklikusságunk a tizenkét hónapot és azon belül az évszakok váltakozását klasszikus módon dolgozza fel. Mindenképp közös a megközelítés, miszerint akkor élhetünk a legteljesebb, legegészségesebb életet, ha ezzel az évkörrel haladunk.
Az alapanyagok és a termőföld tisztelete
Amikor 2023-ban a Koreai Kulturális Központ jóvoltából Jeong Kwan, a Netflixről is megismert szerzetes séf, Ázsia kulináris ikonja Budapesten járt, megmutatta a hazai gasztrosajtónak és rajtuk keresztül a koreai kultúrát és a konyhaművészetet kedvelő közönségnek, hogy nincs fontosabb a termőföld és az alapanyagok tiszteleténél. Hiszen ezt a tiszteletet megkapja a testünk is, ha elfogyasztjuk a nagy törődéssel készült ételeket.
Ha nem is efféle zengyakorlói hozzáállással főz a modern magyar, de egyre inkább térünk vissza a hagyományokhoz, a termelői javak mélyebb megismeréséhez, a fiatal generációnak szinte meditáció a piacra járás, a szezonális termények feltérképezése. Így ez is egy közös metszetet jelent.
Koreai ínyencségek és remek magyar borok szinergiája
A Seoul Budapest könyv tartalmának arányos felépítése számba veszi a hazai borokat, borvidékeket és régiókat, mesél a koreai konyha sokszínűségéről és filozófiájáról, fantasztikus recepteket közöl a legegyszerűbb koreai ételektől a haladóbb fogásokig, ezeket pedig gyönyörű magyar borfajtákkal támogatja.
Borászati, pincészeti ajánlót is találunk benne, ám elsősorban a fajtákra összpontosítanak.
Külön fejezetet kapnak a koreai alkoholos italok, az ázsiai ország alapanyagai (amik szintén némi hasonlóságot mutatnak a magyar alapanyagokkal). Zárásul pedig a magyar konyha dicsérete sem marad el.
Amellett, hogy kulturális üzenete és küldetése van, érdekes alapot adhat azoknak is, akik új utakra lépnének a konyhában/borkultúrában. Legyen szó egy kíváncsi magyar K-pop rajongóról, nyitott holland üzletasszonyról vagy érdeklődő borszerető koreai fiatalról.
(Fotók: Erdőháti Áron, Szmodits Balázs)
Dr. Csiba-Herczeg Ágnes | gasztronómia | étel | korea | magyar bor
Jön az a különleges fesztivál, amelyen minden ízében megélheted a Márton-napi hagyományokat
Megfogni a jövő építőit – Bálint Attila-interjú
Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!