Kiadós levesek, bátor és markáns ízek, hangsúlyos szezonalitás, a fokhagyma és az erős paprika szinte szakrális szeretete. Vagy említhetnénk a gulyás és a yukgaejang (fűszeres marhahúsleves) analógiáját is.
Egy hiánypótló kiadvány, a „Kultúrák találkozása ízeken és terroiron át” most kidomborítja a hasonlóságokat, értően mesél a két ország gasztrokultúrájáról, miközben beemel egy egészen új és izgalmas faktort is:
magyar borokat párosít a koreai konyha emblematikus fogásaihoz.
A három nyelven (koreai, angol, magyar) íródott olvasmány Dr. Csiba-Herczeg Ágnes Dip.WSET stratégiai tanácsadó, borszakértő, valamint Kim Taeyeon a The Kimchi Institute alapítója és séf, közös útikönyve a két ország közé épített hídról, ami jelen esetben nem más, mint az ízek öröme.
Változnak az évszakok
A koreai és a magyar ételkultúra hagyományai ugyan eltérőek, de az ízek, az érzelmek és az alapanyagokkal való törődés is mutat hasonlóságokat. Nem beszélve a szezonalitás jelentőségéről! Gondoltad volna, hogy Koreában az évet összesen huszonnégy mikroévszakra bontják?
Ez egy aprólékos rendszer, ami biztosítja, hogy az ételek mindig összhangban legyenek a természet ritmusával.
A mi ciklikusságunk a tizenkét hónapot és azon belül az évszakok váltakozását klasszikus módon dolgozza fel. Mindenképp közös a megközelítés, miszerint akkor élhetünk a legteljesebb, legegészségesebb életet, ha ezzel az évkörrel haladunk.
Az alapanyagok és a termőföld tisztelete
Amikor 2023-ban a Koreai Kulturális Központ jóvoltából Jeong Kwan, a Netflixről is megismert szerzetes séf, Ázsia kulináris ikonja Budapesten járt, megmutatta a hazai gasztrosajtónak és rajtuk keresztül a koreai kultúrát és a konyhaművészetet kedvelő közönségnek, hogy nincs fontosabb a termőföld és az alapanyagok tiszteleténél. Hiszen ezt a tiszteletet megkapja a testünk is, ha elfogyasztjuk a nagy törődéssel készült ételeket.
Ha nem is efféle zengyakorlói hozzáállással főz a modern magyar, de egyre inkább térünk vissza a hagyományokhoz, a termelői javak mélyebb megismeréséhez, a fiatal generációnak szinte meditáció a piacra járás, a szezonális termények feltérképezése. Így ez is egy közös metszetet jelent.
Koreai ínyencségek és remek magyar borok szinergiája
A Seoul Budapest könyv tartalmának arányos felépítése számba veszi a hazai borokat, borvidékeket és régiókat, mesél a koreai konyha sokszínűségéről és filozófiájáról, fantasztikus recepteket közöl a legegyszerűbb koreai ételektől a haladóbb fogásokig, ezeket pedig gyönyörű magyar borfajtákkal támogatja.
Borászati, pincészeti ajánlót is találunk benne, ám elsősorban a fajtákra összpontosítanak.
Külön fejezetet kapnak a koreai alkoholos italok, az ázsiai ország alapanyagai (amik szintén némi hasonlóságot mutatnak a magyar alapanyagokkal). Zárásul pedig a magyar konyha dicsérete sem marad el.
Amellett, hogy kulturális üzenete és küldetése van, érdekes alapot adhat azoknak is, akik új utakra lépnének a konyhában/borkultúrában. Legyen szó egy kíváncsi magyar K-pop rajongóról, nyitott holland üzletasszonyról vagy érdeklődő borszerető koreai fiatalról.
(Fotók: Erdőháti Áron, Szmodits Balázs)
korea | bor | magyar bor | gasztronómia | étel
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban
Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!