A spanyol kormány elfogadta a fizetett klímaszabadság tervezetét, ennek értelmében évente legfeljebb négy napot vehetnek majd ki a dolgozók extrém időjárási körülmények esetén.
Extrém áradás sújtotta Valenciát és környékét az ősszel, a természeti katasztrófa 224 halálos áldozattal járt.
Részben ez vezetett el az új törvényhez, részben pedig az, hogy
néhány cég a történtek ellenére megkövetelte a dolgozóitól a bejárást, mondván, hogy nem kaptak elég figyelmeztetést.
Yolanda Díaz munkaügyi miniszter szerint az új törvény védi a dolgozókat, és szabályozza az időjárási vészhelyzetkor életbe lépő protokollt. A miniszter szerint a dolgozóknak nem kell munkába menniük, amikor a hatóságok figyelmeztetést adnak ki az időjárásra vonatkozóan.
Ha a katasztrófahelyzet négy napnál tovább elhúzódik, a dolgozók rövidített munkanapokat tarthatnak majd.
Az új törvényt a kanadai gyakorlat inspirálta, amelynek alapelve, hogy senki biztonsága ne legyen veszélyben természeti csapás idején, és amely elsősorban az ingázókat védi.
A kritikusok szerint a spanyol kormány túl lassan reagált, és megkésve nyújtott gyakorlati segítséget a valencai árvíz idején, és bár a mostani törvényt üdvözlik, szerintünk egy EU-szintű szabályozás sokkal szerencsésebb lenne a mostani hasonló ad hoc rendelkezéseknél.
Előrejelzések szerint 2050-ig megduplázódik az időjárási katasztrófák kárösszege.
Valenciában az év nagy részében kiváló az idő, így a turizmus meghatározó bevételi forrás, amit szintén veszélyeztetnek a szélsőséges időjárási helyzetek.
(Forrás, fotó: Guardian)
spanyolország | szabadság | klíma | Klímaszabadság
Egy jó tervhez is kellhet több perspektíva
–
Sulciová Silvia interjú
Skót nyár a ködös budapesti belvárosban – Ilyen a 2023-as év whiskyje
Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!