Ingyen étkezéssel, kulturális élményekkel vagy túrákkal jutalmazhatja egy pilot program azokat a turistákat, akik Koppenhágában tömegközlekedéssel utaznak vagy részt vesznek a szemétszedésben.
Július 15. és augusztus 11. között tartják a tesztüzemét a CopenPay programnak, amellyel akár „pénzre válthatóak a zöld tettek” – közölte a dán főváros turisztikai hatósága, a Visit Copenhagen.
Az egyik lehetőség műanyag szemetet vinni a Dán Nemzeti Galéria workshopjába, ahol műalkotássá alakítják azokat, míg azok, akik kerékpárral vagy tömegközlekedéssel keresik fel a híres CopenHill hőerőművet, ingyen síelhetnek az épület lejtős tetőjén kialakított pályán.
A fentiek mellett a városi farmokon végzett önkéntességet is díjazza a CopenPay, amelynek segítségével az utazók hozzáférhetnek „Koppenhága mindennapi csodáihoz és számos élményhez”, ahogy a közlemény fogalmaz.
Ingyenes lehet a múzeumi tárlatvezetés, a kajakkölcsönzés vagy akár a helyi terményekből készült vegetáriánus ebéd is.
A dán főváros az elbűvölő építészete mellett a világszínvonalú ételeinek, a tisztaságának, és az élhetőségének köszönhetően rendkívül népszerű turisztikai célpont. Nem mellesleg 382 kilométer a kerékpárutak hossza, és a helyiek használják is őket: a 62 százalékuk bringával jár dolgozni.
„A CopenPay segítségével a látogatók többet tapasztalhatnak meg Koppenhágából, miközben kevésbé terheljük a bolygónkat – jegyezte meg Mikkel Aarø Hansen, a turisztikai hivatal CEO-ja. – Az általa kínált élmények tartalmasak és emlékezetesek, ugyanakkor élvezetesek és környezettudatosak is.”
A jutalmat kiválthatjuk egy tömegközlekedési jegy felmutatásával is, de a rendszer leginkább a bizalomra épül. Összesen több mint húsz résztvevője van a pilot programnak, ezeket itt láthatod egy térképen; ha a kísérlet sikeresnek bizonyul, kiterjesztik egész évre.
Éppen olyan időszakban indul a dán kezdeményezés, amikor egyre súlyosabb kérdéseket vet fel a tömegturizmus helyzete: Barcelonában a napokban lövöldöztek a helyiek vízipisztollyal a várost ellepő turistákra.
A Visit Copenhagen úgy alakítaná át a turizmust, hogy az környezeti teher helyett a pozitív változás hajtóereje legyen, ennek az átalakulásnak az egyik fontos lépése „megváltoztatni, hogyan mozogunk turistaként, mit fogyasztunk, és hogyan kommunikálunk a helyiekkel."
(Forrás: CNN, fotók: GettyImages)
turizmus | környezetvédelem | koppenhága | túra | utazás
Jön az a különleges fesztivál, amelyen minden ízében megélheted a Márton-napi hagyományokat
Megfogni a jövő építőit – Bálint Attila-interjú
Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!