Nemcsak melegük, hanem elegük is van.
"A turisták menjenek haza" és "Barcelona nem eladó" feliratú táblákkal tüntettek Barcelonában a tömegturizmus ellen szombaton. A demonstráció részeként vízipisztolyokkal lövöldöztek a mit sem sejtő látogatókra.
Több ezer tüntető vonult utcára a népszerű városban a spanyolországi tömegturizmus elleni tiltakozásként. Ehhez hasonló akciókat a Kanári-szigeteken és Mallorcán is tartottak már, elítélve a turizmus a helyi lakosság megélhetési költségeire és életminőségére gyakorolt hatását. A tüntetést egy több mint száz helyi szervezetből álló csoport gründolta, melynek élén az Assemblea de Barris pel Decreixement Turístic áll.
Hivatalos adatok szerint 2023-ban közel 26 millió látogató töltött el legalább egy éjszakát a barcelonai régióban, akik 12,75 milliárd eurót költöttek el.
Az Assemblea de Barris pel Decreixement Turístic szerint azonban a turisták felhajtják az árakat és nyomást gyakorolnak a közszolgáltatásokra, miközben az idegenforgalmi ágazatból származó nyereség igazságtalanul oszlik el, plusz növeli a társadalmi egyenlőtlenségeket.
A testület tizenhárom javaslattal állt elő a látogatók számának csökkentésére és egy új turisztikai modellre való átállásra. Ezek közé tartozik például a sétahajó-terminálok bezárása, a turistaszállások jelentősebb szabályozása és a turizmus népszerűsítésére fordítandó közkiadások megszüntetése.
Eközben Jaume Collboni polgármester egy sor intézkedést emelt ki, amiket a közelmúltban hozott a tömegturizmus negatív hatásának csökkentése érdekében, ideértve az éjszakai idegenforgalmi adó négy euróra történő emelését és a sétahajók utasszámának korlátozását. Június végén Collboni azt is bejelentette, hogy 2028-ig véget vet a rövidtávú lakáskiadásoknak azáltal, hogy több mint tízezer lakás rövid távú bérleti engedélyét eltörli. Utóbbi tétel az elöljáró szerint megfizethetőbbé teheti a lakhatást a barcelonaiak számára. A városban az elmúlt tíz évben hatvannyolc százalékkal nőttek a bérleti díjak, miközben a lakásvásárlás költségei harmincnyolc százalékkal emelkedtek meg.
A növekvő elégedetlenség Spanyolország más részein is hasonló tiltakozásokhoz vezetett. Áprilisban a Kanári-szigeteken tüntettek a túlzott idegenforgalom ellen, egyebek mellett azzal vádolva a látogatókat, hogy környezeti károkat okoznak. Ezek a panaszok a világ számos olyan kedvelt turisztikai célpontjára jellemzőek, ahol a közelmúltban rekordszámú turistaforgalmat regisztráltak, mivel a világjárvány okozta visszaesés után újra fellendülésnek indult az utazási ágazat.
Egy ilyen jellegű hullám persze kedvező lehet a helyi gazdaságok és a vendéglátóipari vállalkozások számára, ám jelentős hátránnyal is jár. Utóbbi kategóriába tartozik a megnövekedett zaj és szennyezés mértéke, a nagyobb forgalom, valamint az erőforrások terhelése, nem beszélve a helyiek számára érzékelhető alacsonyabb életminőségről, valamint a látogatói élmény csökkenéséről.
Ahelyett, hogy belépődíjat szednének, vagy korlátoznák a látogatók számát az ikonikus nevezetességeknél, Portugália egy másik megoldást talált a túlturizmusra – vagy legalábbis reméli, hogy egy túraútvonallal megtalálta.
(Forrás: CNN, fotók: Getty Images)
tömegturizmus | vízipisztoly | helyiek | spanyolország | barcelona
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban
Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!