Nemcsak melegük, hanem elegük is van.
"A turisták menjenek haza" és "Barcelona nem eladó" feliratú táblákkal tüntettek Barcelonában a tömegturizmus ellen szombaton. A demonstráció részeként vízipisztolyokkal lövöldöztek a mit sem sejtő látogatókra.
Több ezer tüntető vonult utcára a népszerű városban a spanyolországi tömegturizmus elleni tiltakozásként. Ehhez hasonló akciókat a Kanári-szigeteken és Mallorcán is tartottak már, elítélve a turizmus a helyi lakosság megélhetési költségeire és életminőségére gyakorolt hatását. A tüntetést egy több mint száz helyi szervezetből álló csoport gründolta, melynek élén az Assemblea de Barris pel Decreixement Turístic áll.
Hivatalos adatok szerint 2023-ban közel 26 millió látogató töltött el legalább egy éjszakát a barcelonai régióban, akik 12,75 milliárd eurót költöttek el.
Az Assemblea de Barris pel Decreixement Turístic szerint azonban a turisták felhajtják az árakat és nyomást gyakorolnak a közszolgáltatásokra, miközben az idegenforgalmi ágazatból származó nyereség igazságtalanul oszlik el, plusz növeli a társadalmi egyenlőtlenségeket.
A testület tizenhárom javaslattal állt elő a látogatók számának csökkentésére és egy új turisztikai modellre való átállásra. Ezek közé tartozik például a sétahajó-terminálok bezárása, a turistaszállások jelentősebb szabályozása és a turizmus népszerűsítésére fordítandó közkiadások megszüntetése.
Eközben Jaume Collboni polgármester egy sor intézkedést emelt ki, amiket a közelmúltban hozott a tömegturizmus negatív hatásának csökkentése érdekében, ideértve az éjszakai idegenforgalmi adó négy euróra történő emelését és a sétahajók utasszámának korlátozását. Június végén Collboni azt is bejelentette, hogy 2028-ig véget vet a rövidtávú lakáskiadásoknak azáltal, hogy több mint tízezer lakás rövid távú bérleti engedélyét eltörli. Utóbbi tétel az elöljáró szerint megfizethetőbbé teheti a lakhatást a barcelonaiak számára. A városban az elmúlt tíz évben hatvannyolc százalékkal nőttek a bérleti díjak, miközben a lakásvásárlás költségei harmincnyolc százalékkal emelkedtek meg.
A növekvő elégedetlenség Spanyolország más részein is hasonló tiltakozásokhoz vezetett. Áprilisban a Kanári-szigeteken tüntettek a túlzott idegenforgalom ellen, egyebek mellett azzal vádolva a látogatókat, hogy környezeti károkat okoznak. Ezek a panaszok a világ számos olyan kedvelt turisztikai célpontjára jellemzőek, ahol a közelmúltban rekordszámú turistaforgalmat regisztráltak, mivel a világjárvány okozta visszaesés után újra fellendülésnek indult az utazási ágazat.
Egy ilyen jellegű hullám persze kedvező lehet a helyi gazdaságok és a vendéglátóipari vállalkozások számára, ám jelentős hátránnyal is jár. Utóbbi kategóriába tartozik a megnövekedett zaj és szennyezés mértéke, a nagyobb forgalom, valamint az erőforrások terhelése, nem beszélve a helyiek számára érzékelhető alacsonyabb életminőségről, valamint a látogatói élmény csökkenéséről.
Ahelyett, hogy belépődíjat szednének, vagy korlátoznák a látogatók számát az ikonikus nevezetességeknél, Portugália egy másik megoldást talált a túlturizmusra – vagy legalábbis reméli, hogy egy túraútvonallal megtalálta.
(Forrás: CNN, fotók: Getty Images)
spanyolország | tömegturizmus | turisták | barcelona | tiltakozás
Jön az a különleges fesztivál, amelyen minden ízében megélheted a Márton-napi hagyományokat
Megfogni a jövő építőit – Bálint Attila-interjú
Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!