A keleti fűszerekkel gazdagított, pudingállagú ital vallásokon, kontinenseken és évszázadokon ível át.
A sahlab tej, cukor és fűszerek sűrű keveréke, a keresztény palesztinok számára pedig a karácsonyi szezon meghitt kelléke. Alapja eredetileg az orchidea gumóiból készült sahlabpor volt, amelyet az oszmán időktől kezdve használtak sűrítőanyagként különböző desszertekben és italokban.
Mostanra azonban a növényfaj a kihalás szélére került, a sahlabpor előállítása pedig fenntarthatatlanná vált, ezért
az összetevőt kukoricakeményítő és rózsa- vagy narancsvirágvíz kombinációjával helyettesítik, amit tejjel, cukorral és meleg hatású fűszerekkel, például fahéjjal vagy kardamommal kevernek össze, majd pisztáciával és kókuszdióval szórnak meg.
A sahlab különböző változatai a Közel-Kelet több országában is elterjedtek, például Izraelben, Libanonban, Szíriában és Jordániában is gyakran kerülnek az asztalra vallástól függetlenül, és Törökországban is előszeretettel fogyasztják, ahonnan salep néven híresült el.
Íme, Blanche Shaheen szakácskönyvszerző receptje:
Hozzávalók:
- 3 evőkanál (26 g) kukoricakeményítő
- 4 csésze (950 ml) hagyományos vagy növényi tej
- ⅓ csésze (65 g) cukor
- 1 teáskanál (5 ml) rózsa- vagy narancsvirágvíz
- ⅓ csésze (25 g) kókuszreszelék vagy -pehely
- ⅓ csésze (40 g) apróra vágott pisztácia
- Fahéj, ízlés szerint
Elkészítése:
- Keverjük el a kukoricakeményítőt fél csésze (120 ml) tejben, amíg fel nem oldódik, majd tegyük félre. A maradék tejet forraljuk fel a cukorral, majd lassú tűzön kevergessük, míg a cukor feloldódik
- Adjuk hozzá a kukoricakeményítős tejet
- Lassú tűzön 10 percig főzzük, folyamatosan kevergetve, hogy ne képződjenek csomók
- Adjuk hozzá a rózsa- vagy narancsvirágvizet, keverjük keverjük össze, és tálaljuk kis csészékben
- A tetejükre tegyünk egy-egy teáskanál pisztáciát és kókuszt, szórjuk meg fahéjjal és tálaljuk
(Forrás: BBC, képek: Getty Images)
ital | kávé | közel-kelet | sahlab
Jön az a különleges fesztivál, amelyen minden ízében megélheted a Márton-napi hagyományokat
Megfogni a jövő építőit – Bálint Attila-interjú
Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!