A Nemzetgazdasági Minisztérium közleménye szerint Magyarország idén csak bizonyos számú vízumot ad ki az Európai Unión kívüli országokból érkező ideiglenes munkavállalóknak.
Összesen 65 ezret lehet majd kapni a dokumentumból, emellett készítettek egy körülbelül háromszáz munkakörből álló listát azokról a foglalkozásokról, amelyekre egyáltalán nem kaphatnak tartózkodási engedélyt a nem uniós állampolgárok.
Mint a minisztérium honlapján olvasható, Magyarországon az egyidejűleg foglalkoztatható, harmadik országból érkező munkavállalók számát két évtizede kvóta szabályozza. Ennek elméleti maximuma az előző négy negyedévre vonatkozó üres álláshelyek átlagos száma. A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint a kvóta maximális értéke 81 ezer lehetne 2024-ben, azonban a kormány arról döntött, hogy 2024-ben az elméleti maximumnál alacsonyabb számban, 65 ezerben határozza meg a kvóta felső határát.
2023-ban egyébként 39 ezer vízumot adtak ki harmadik országból érkező munkavállalóknak.
Emellett létrehoztak egy listát, amely meghatározza mindazon munkaköröket, amelyek esetében vendégmunkás-tartózkodási engedély nem adható ki. Ilyen munkakör például a tetőfedő, az ipari alpinista, a szerszámkészítő, a kulturális szervező, a jogi asszisztens, a fényképész, a szőlő- és gyümölcstermesztő és a felvonószerelő.
Erre az állásra viszont a világ minden tájáról várják a munkavállalókat, akik a munkaidejükben bejárnák a világot.
(Forrás: kormany.hu, Schengen Visa Info, képek: Getty Images)
magyarország | ideiglenes | munkavállalók | szabályok | unión kívül
Egy jó tervhez is kellhet több perspektíva
–
Sulciová Silvia interjú
Skót nyár a ködös budapesti belvárosban – Ilyen a 2023-as év whiskyje
Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!