A Bécsi Egyetem nemzetközi kutatócsapata a Dóm Múzeummal karöltve bebizonyította, hogy egy múzeumlátogatás után az ember egy héten keresztül bizonyítottan körültekintőbb, empatikusabb és segítőkészebb.
A kutatócsoport a bécsi Dom Museum Wien „Mutasd a sebed” című kiállításának látogatóit vizsgálta, amelyet Johanna Schwanberg és Klaus Speidel kurátorok rendeztek. A kiállítás a kortárs és történelmi művészet keverékét használta, hogy a sebezhetőség témájára összpontosítson.
A kurátorok célja az volt, hogy a látogatókat az emberiség egyik központi témájáról való gondolkodásra és pozitív változásra ösztönözzék.
Két kísérletet végeztek: az elsőben a múzeum előtt elsétáló embereket kérdezték, hogy egy ingyenes belépőjegyért cserébe részt vennének-e a kiállításon. Ezután interjút készítettek velük, hogy rögzítsék empatikus aggodalmukat mások iránt, idegengyűlöletüket, és hajlandóságukat a menekültek befogadására – közvetlenül a látogatás előtt és után.
A másik vizsgált csoport 41 tagja pedig egy alkalmazáson keresztül számolt be gondolatairól és cselekedeteiről a látogatás előtti és utáni héten. Az eredmények összehasonlításával a kutatók megállapították, hogy a látogatók a kiállítás után szociálisabban és nyitottabban gondolkodtak, valamint többet segítettek másoknak. Ezek a változások a nap hátralévő részében is megmaradtak, és a résztvevők következő héten is igyekeztek empatikusabban viselkedni másokkal.
A kutatás a Bécsi Egyetem részéről Matthew Pelowski, a Dóm Múzeumtól pedig Johanna Schwanberg és Klaus Speidel kurátorokkal valósult meg, és az APA PsycArticles című szaklapban is publikálták.
Ezek az eredmények az első bizonyítékok arra, hogy már egy rövid látogatás egy kiállításon, különösen egy olyanon, amely a kortárs művészetet egy új társadalmi kihívás kezelésére használja, kézzelfogható és tartós változást eredményezhet. Ha arra a sok ezer emberre gondolunk, akik meglátogatnak egy kiállítást, és ha aznap mindenki egy kicsit többet gondol másokra, vagy megpróbál nyitottabb és elfogadóbb lenni, annak akár hatalmas hatása is lehet.
Bécsben azonban a művészettel nemcsak múzeumokban találkozhatunk – bár abból is gazdag a kínálat –, de egészen egy önálló köztársaság megszületésééig is vezetett.
(Forrás: Bécs Város | Nemzetközi Irodák)
kutatás | kiállítás | Dom Museum Wien | bécs
Hat fantasztikus hely Horvátországban, amit ősszel meg kell nézni
Egyszerre meditatív és izgalmas fényművészeti kiállítás nyílt Budapesten
Itt van a nyár, ami már önmagában remek hír, de azzal tudjuk fokozni a hangulatot, hogy a napokban megjelenik a Roadster magazin legújabb száma is. Mit találunk benne? Ellátogatunk az Azori-szigetekre, Dubajba és megnézzük Isztambul egyik legenergikusabb kerületét, Beyoğlut. Találkozunk a világhírű brit dizájnerrel, Tom Dixonnal, kifaggatjuk az ikonikus fotós, Slim Aarons hagyatékát őrző Getty Images igazgatóját, és Bott Frigyes meghívására Európa legjobb sommelier-jeivel végigkóstoljuk a régió legérdekesebb furmintjait. Elmerülünk a független kiadású zine-ek színes és hangos világába, meglátogatjuk a Tisza Cipő főhadiszállását, megtapintjuk, mit tudnak az ukrán-Kárpátokból érkező kéziszövésű szőnyegek, egy MV Agusta nyergében pedig végigmotorozzuk Szardínia vadregényes hegyeit. Ismét látványos, sok állomásos, 220 oldalas tripet alkottunk, szerintünk érdemes lesz benevezni rá! A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!