Egy új tanulmány az internet sebességétől kezdve a várható élettartamig mindent kiértékelt.
Az életminőség fontos mérőszám a világ legjobb városainak rangsorolásakor. De mi is pontosan az életminőség, és egyáltalán hogyan lehet azt mérni?
Nos, a sétálhatóságától kezdve a város illatáig bármi befolyásolhatja, de az Oxford Economics vadonatúj, 2024-re vonatkozó globális városindexe hat fontos mutatót vett figyelembe:
a várható élettartamot, az egy főre jutó jövedelmet, a jövedelmi egyenlőséget, a szabadidős és kulturális helyszíneket, az internet sebességét és a lakhatási költségeket.
A legjobb "életminőségi pontszámmal" rendelkező városnak végül a franciaországi Grenoble bizonyult. Az „Alpok fővárosa” a lehetséges százból száz pontot kapott, és többek között népszerű kirándulóhelyként, valamint a tudományos kutatás központjaként ismert.
A második helyen – az egyetlen nem európai városként – az ausztráliai Canberra végzett, Svájc pedig nemcsak a harmadik helyet foglalja el Bernnel, hanem még az ötödiket Bázellel és a nyolcadikat Zürichhel (amely egyébként a világ legjobban teljesítő városa a technológia, a szolgáltatások és az infrastruktúra terén).
A tíz legjobb életminőségű város a világon:
- Grenoble, Franciaország
- Canberra, Ausztrália
- Bern, Svájc
- Bergen, Norvégia
- Bázel, Svájc
- Luxemburg, Luxemburg
- Reykjavik, Izland
- Zürich, Svájc
- Gent, Belgium
- Nantes, Franciaország
Az összeállításról itt lehet bővebben olvasni.
(Forrás: TimeOut, fotók: Getty Images)
franciaország | rangsor | városok | életminőség | legjobb
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban
Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!