Szóval, le akarsz mondani az okostelefonodról? Így érdemes elkezdened

Azon gondolkodsz, hogy végleg megszabadulsz tőle? Itt van minden tudnivaló hozzá.

Az elmúlt ötven évben a mobiltelefonok vaskos monstrumokból icipici számítógépekké változtak át, amelyekkel az univerzum összes tudásához hozzáférhetünk.

És most már nem is tudjuk letenni őket.

De mivel egyre többen tudatosítjuk magunkban, hogy a túlzott használatuk milyen negatív következményekkel járhat az életminőségre nézve, úgy tűnik, a tendencia mintha változást mutatna.

A Nokia gyártója, a HMD Global 2022-ben öt százalékkal növelte eladásait az Egyesült Államokban – ez az irányzat pedig a vállalat szerint Európára is átterjedt. Eközben meg az okostelefon-eladások huszonkét százalékkal csökkentek. A Redditen az r/dumbphone sub 46 ezer tagot számlál már, a YouTube pedig tele van olyan – főként a Z generációs tartalomgyártók által készített – videókkal, amelyek az okostelefonról szóló lemondásra ösztökélnek. Egyértelmű, hogy egyre több fiatal szeretné teljesen elhagyni a kütyüjét.

Miért mondj le róla?

A legtöbb felhasználó, aki okosról butatelefonra vált, leginkább arra törekszik, hogy visszavegye az irányítást a technológiával eljegyzett kapcsolata felett, és kiszabaduljon az állandó digitális kommunikáció béklyóiból.

Mások adatvédelmi aggályok miatt mondanak le az okostelefonról, valamint szeretnének megszabadulni a reklámok folyamatos áradatától.

A túlzott okostelefon-használat és a szociális szorongás között is lehet összefüggéseket felfedezni. Ha valóban ötpercenként simogatjuk a készülékünket, ahogy azt a tudomány állítja, akkor talán nem meglepő, hogy a fiatalok körében minden eddiginél nagyobb mértékű szorongás tapasztalható. A koncentráció- és a mentális egészség romlása a két legfőbb dolog, ami a szakemberek szerint a túlzott mobilhasználat hátrányát jelenti.

Tanya Goodin digitális detox-szakértő és a My Brain Has Too Many Tabs Open and Off: Your Digital Detox For A Better Life című könyv szerzője azt vallja, hogy az okostelefonról lemondás – történjen akár ideiglenes jelleggel, akár véglegesen – számtalan előnnyel jár. A fő érvek között említi a nyugalmat, a termelékenységet, a jobb összpontosítást, a minőségibb alvást, a fokozott kreativitást és a pillanat megélését.

Bár azt nem hiszi, hogy mindenkinek végleg le kell tennie a kütyüjét, Goodin szerint érdemes felmérni az okostelefonhoz fűződő kapcsolatunkat, és rendszeresen szünetet tartani. „Nem gondolnám, hogy mindenkinek feltétlenül be kell szereznie egy butatelefont, de sokak számára ez lehet az egyetlen módja annak, hogy határokat szabjanak” – mondja. „Mindannyian különbözőek vagyunk, úgyhogy te magad fogod tudni, teljesen le kell-e mondanod-e róla, vagy elég fegyelmezett vagy ahhoz, hogy bizonyos szabályokat betarts.”

De hogyan lehet letenni?

Lassan, fokozatosan. Goodin azt ajánlja, hogy inkább „miniszünetekkel” kezdj, minthogy all in-t tolj. Magától értetődőnek vesszük, hogy mennyire támaszkodunk rá, és egyik napról a másikra valószínűleg nem lesz praktikus lemondani róla.

„A miniszünetek bevezetésének egyik módja az, hogy bizonyos tevékenységeknél, például amikor elmegyünk a boltba, vagy ha az íróasztalnál ülünk, eltesszük a közelünkből” – tanácsolja Goodin. A legtöbben azt mondják, nemcsak sokkal könnyebb lesz ahhoz képest, mint ahogyan azt gondolnánk, de az előnyei is hamar érezhetőek.

Szabjunk "fizikai" határokat a telefonunkkal kapcsolatban, merthogy ezek jóval hatékonyabbak, mint az "időalapú" korlátok (ide tartozik a „reggel csak tíz percig használom a telefonomat”), amiket könnyebb megszegni.

Így például soha ne vidd magaddal a vécére, vagy alakítsd a hálószobát telefonmentes zónává.

Másik remek módja a miniszüneteknek, ha mindig az embereket helyezed előtérbe a telefonoddal szemben. „Tehát ha szemtől szemben állsz valakivel, mindig tedd láthatatlanná a mobilodat” – mondja Goodin. „Mindannyian utáljuk azt az érzést, amikor valaki felkapja a telefonját, és azt nézegeti, miközben beszélgetünk vele.”

Határokat szabni – és betartani

Oké, beiktattad a miniszüneteket, találtál egy butatelefont, ami megfelel az igényeidnek, és az okost meg elzártad a fiókba.

Következő lépésként tudatod a barátaiddal és a családoddal, hogy nem leszel elérhető a megszokott eszközökön – Instagram, WhatsApp stb. – keresztül, vagy legalábbis nem mindig.

„Kommunikálj világosan a szeretteiddel arról, hogyan érhetnek el” – mondja Goodin. De aztán a határokat neked kell őrizned. Ha valakinek megmondod, hogy napközben ne küldjön sms-t, gondoskodj arról is, hogy ne válaszolj, amikor megpróbál valaki kapcsolatba lépni veled. Nagyon határozott feltételeket kell szabni” – teszi hozzá Goodin.

Készülj fel a hálózaton kívüli életre

Végezetül győződj meg róla, hogy valóban felkészültél-e arra, hogy okostelefon nélkül merészkedj ki a nagyvilágba. Bármennyire is szeretjük utálni ezeket a bosszantó kis készülékeket, nem lehet letagadni a kényelmüket, elvégre például egy gombnyomással taxit foglalhatunk, vagy egy pillanat alatt pénzt utalhatunk át másnak.

„Az okostelefon nélküli utazás valóban több tervezést igényel” – mondja Goodin. „Szóval győződj meg róla, pontosan milyen körülmények várnak az úti célodon. Mielőtt elindulsz otthonról, írd fel az útvonalat, utalj át elegendő pénzt át a bankszámládra, és mentsd el az összes telefonszámot, amit esetleg fel kell hívnod".

(Forrás: Dazed, fotók: Getty Images)

változás | detox | szünet | életmód | okostelefon

FOLYTASD EZZEL

Hat fantasztikus hely Horvátországban, amit ősszel meg kell nézni

Most akkor a nő maradhat a konyhában?

Rendeld meg a W By Roadster magazint!

Inspirál, feltölt, felszabadít – a W by Roadster magazin egy olyan univerzumba kalauzol, amiben szívesen létezünk. Magával ragadó egyéniségeket és sztorikat mutat be és kínál inspirációt a világ minden tájáról. Szofisztikált, könnyed és elegáns, akárcsak az olvasói.

Az 2024/1. szám tartalmából:
Ha nyár, akkor irány a mediterráneum: különböző alkotókon, helyeken és élményeken keresztül járjuk be a Mediterrán térség legvágyottabb helyeit. Gyönyörű enteriőröket mutatunk be a Balaton-felvidéktől Puglián át egészen Marokkóig, valamint elkalauzolunk a régió leggyönyörűbb hoteljeibe is. Izgalmas, kreatív nőkkel beszélgetünk művészetről, alkotásról és az élet művészetéről. Divatanyagunkban pedig a szabad, korlátok nélküli létezésre inspirálunk.

Megnézem, mert érdekel!
“Útra keltünk és összegyűjtöttük a legkiemelkedőbb hazai szállásokat és vendéglátóhelyeket számotokra. Ezek a helyek garantáltan felejthetetlen élményeket kínálnak, legyen szó romantikus pihenésről a Balaton partján vagy egy kulináris felfedezőútról Budapesten.”
Izing Róbert Izing Róbert, főszerkesztő

Legfrissebb ajánlataink

Irány a Roadster Select
teljes adatbázisa
Iratkozz fel a hírlevelünkre!
Iratkozz fel a Roadster hírlevelére, hogy mindig értesülj a legizgalmasabb hírekről, sztorikról és véleményekről az utazás, a dizájn és a gasztronómia világából!
Feliratkozom