A New York-i Architizer magazin osztja ki a legátfogóbb építészeti díjat a világon, amelyre az idén ötezernél is többen neveztek több mint nyolcvan országból. Az A+Awards döntőseiről már összeállítottunk egy very best of-ot, most viszont megvan a győztes a családi ház enteriőrök kategóriában, ahol a zsűri és a közönség is a Liminal House-t találta a legjobbnak.
Lakni valahol sokszor átmeneti állapotot jelent: mozgunk a térben, de mindenekelőtt átváltunk az egyik életszakaszból a másikba – ebben a szellemben tervezte meg a McLeod Bovell Liminal House-t, ami a nevét is erről az átmenetiségről kapta.
A helyszín egy Vancouvertől nyugatra eső terület egy külvárosi lakónegyed és a sziklás tengerpart között. A tartós anyagok (nyers beton, pácolt accoya fa, alumínium), illetve maga az épületforma is idézi az ilyen területekhez alkalmazkodott élőlények fiziológiáját.
A házat átjárva vagy körüljárva lehet megérteni; az udvarok, a konzolos elemek, a táj kiterjesztése a sík részekre széttördelik a ház és a természet határait.
Vagyis, a megismeréskor is fontos a mozgás, ahelyett, hogy egy képzeletbeli vagy elérhetetlen nézőpontból szemlélnénk az épületet.
És változik az épület körüli tengerpart atmoszférája is, ami nemcsak animálja a házat, de a folyamat fordítva is működik, azaz a látképet a villa szélén lévő sötét vízű medence, és a belső udvarok üvegezése sokszorosítja. A tükröződések és fénytörések azt az érzést keltik, hogy nem itt vagy ott vagyunk, hanem valahol a kettő között.
(Forrás: McLeod Bovell, fotók: Hufton+Crow)
villa | építészet | liminal house | McLeod Bovell | architizer
Jön az a különleges fesztivál, amelyen minden ízében megélheted a Márton-napi hagyományokat
Megfogni a jövő építőit – Bálint Attila-interjú
Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!