15 éve nem mért erejű földrengés rázta meg Lisszabont és térségét hétfőn. Biztonságos-e most oda utazni, vannak-e korlátozások?
Hétfő hajnali 5 óra 11 perckor 2009 óta a legerősebb, a Richter-skála szerinti 5,3-as erősségű földrengés rázta meg Lisszabont, és térségét. A főváros mellett Sinesben és Setúbal térségében lehetett érezni a legintenzívebben a földrengést, de Spanyolországból is érkeztek jelentések, és még az észak-afrikai Marokkóban is érzékelhető volt a földmozgás.
A földrengés epicentruma Sinestől 58 kilométerre délnyugatra, a nyílt tengeren, 21 kilométer mélyen volt.
Elsősorban pánikot okozott a földrengés, áldozatokról vagy komolyabb anyagi kárról nem érkezett beszámoló. „Rengeteg hívást kaptunk az emberektől, akik tudni akarták, mi történik, és mit kell tenniük” – idézte az Euronews José Miranda parancsnokot, a Nemzeti Sürgősségi és Polgári Védelmi Hatóság (ANEPC) munkatársát.
A TimeOut magazin szerint három utórengést (1,2, 1,1 and 0,9) is mértek, de ezek sem jártak áldozatokkal vagy nagyobb anyagi kárral.
Az utazási magazin körképe alapján nincs hivatalos korlátozás a Lisszabonba (vagy Portugáliába) utazók előtt, de tanácsos elmenteni a portugál meteorológiai intézet honlapját, és/vagy a földrengésfigyelő központét.
Ugyancsak ajánlott ellenőrizni a repülőjáratok információit, noha nem érkezett beszámoló földrengés miatti járattörlésről.
Mivel Portugália déli régiója és az Azori-szigetek az afrikai és eurázsiai tektonikus lemezek határához közel helyezkednek el, az országban évente több kisebb (a Richter-skála szerinti 3-as vagy annál alacsonyabb fokozatú) földrengést detektálnak. Ezeket jellemzően nem is érzik az emberek.
Ritkábban, de még rendszeresen előfordulnak 3 és 5 közötti erősségű földrengések, amelyek kisebb károkat okozhatnak. A hétfőihez hasonló legutóbbi földrengés 5,6-os erejű volt, 2009-ben.
A város világszerte ismert az 1755-ös földrengésről, amely – a nyomában járó cunamival és tűzvésszel együtt – romba döntötte a várost. Becslések szerint ötvenezren haltak meg, több mint 15 ezer épületben keletkezett kár, és Európa történetének egyik legpusztítóbb földrengéseként tartjuk számon.
Most viszont várhatóan a szokott medrében folyik tovább az élet a portugál fővárosban, bár az elővigyázatosság nem árt, nem kell közvetlen vészhelyzettől tartani, legfeljebb a nemrég duplájára emelt idegenforgalmi adó miatt lehet bosszankodni.
(Forrás: TimeOut, Euronews, fotók: GettyImages)
lisszabon | cunami | portugália | biztonság | utazás | földrengés
Így fordulhat elő, hogy Írországban van egy amerikai határ
Először utazol egyedül? Itt van 5 hasznos tanács, hogy a legtöbbet hozd ki belőle

Hawaiitól Tanzániáig, az egyik legjobb magyar sommeliertől a belga csúcsdizájnerig, az új Rolls-Royce-tól Horvátország titkos gyöngyszemeiig, a Roadster magazin új lapszáma ismét a világ izgalmas, kreatív és hedonistán lüktető ŕétegeibe viszi el olvasóit. Elmegyünk a bécsi három Michelin-csillagos Amadorba, ahol találkozunk Bencze Ádám sommeiler-vel, beszélgetünk Havancsák Terézzel, aki a közelmúltban kezdett el dolgozni az amerikai outerwear brand AETHERnél, Portugáliában kipróbáljuk, milyen a tengerparton száguldozni az új Ferrarival – egész kellemes –, a kortárs irodalom kedvelőinek pedig egy olyan Roadsternek írt Parti Nagy Lajos írással jelentkezünk, ami szerintünk a legjobbjai közé tartozik. Az aktuális számban lesz egy 20 oldalas mellékletünk is, amelynek főszereplője a még mindig rengeteg újdonságot rejtő Horvátország. Ezen kívül is sok színes történetünk van még, úgyhogy ezúttal is érdemes elmerülni a Roadster gazdag és kalandokkal teli világában!
Megnézem, mert érdekel!