London megvédte a címét, de erre nem biztos, hogy büszke: ismét Európa legzsúfoltabb városa lett Párizs és Dublin előtt. A londoni sofőrök átlagosan 101 órát ücsörögtek a dugóban tavaly, ami kétszázalékos növekedés 2023-hoz képest – közölte a Guardian az Inrix közlekedéselemző cég jelentése alapján.
Londonban egyre több a forgalmi torlódás: 2022-ben 97, 2023-ban 99, tavaly pedig már 101 órát araszolt a dugóban egy-egy átlagos autós. Az egész Egyesült Királyság legzsúfoltabb útja a 40 Westway, ami 17 és 18 óra között a legrosszabb.
Londont Párizs, majd Dublin követi az európai rangsorban, 97, illetve 81 órás tétlen várakozással.
Az Inrix évi kétezer-milliárd forintnak megfelelő 3,85 milliárd angol fontra becsülte a londoni dugó költségeit. A cég különböző adatforrásokat – többek között telefonokét és autókét – használt az elemzés elkészítéséhez.
„Bár London idővesztesége csak kevéssel nőtt, így is az ország késéseinek felét adja” – közölte Bob Pishue, az Inrix elemzője, a kutatás szerzője.
Angliában Bristol és Leeds követi Londont (autónkénti 65 és 60 órás éves dugóval), de Manchesterben is 13 százalékkal hosszabbodott a tétlenkedés egy a korábbi évhez képest. Birminghamben javult a helyzet, tíz százalékkal enyhült a forgalom éves alapon, ezzel a város a második helyről a hatodikra esett vissza.
A hírre reagálva a Transport for London szóvivője hangsúlyozta az elkötelezettségüket a tömegközlekedés, a gyaloglás és a bringázás mellett, ugyanakkor az utak hatékonyabb használatára is vannak programjaik.
Történelmi „hagyományai” vannak a londoni dugóknak: Samuel Pepys 1661-ben a naplójában arról írt, hogy másfél órát késett a Lord Crew-val tervezett vacsorájáról; Evelyn Waugh az 1938-as Scoop című regényében gúnyolódott a Piccadilly Circus forgalmán, azóta pedig a hely a kaotikus-sűrű hely szállóigévé vált.
Dugó mindenhol
A dugó természetesen nemcsak Európában, de a világ szinte minden nagyvárosában probléma – éppen a napokban érkezett a hír arról, hogy New Yorkban – elsőként az Egyesült Államok városai közül – bevezették a dugódíjat.
(Forrás: Guardian, fotók: Unsplash)
közlekedés | párizs | london | budapest | dugó | forgalom
Egy jó tervhez is kellhet több perspektíva
–
Sulciová Silvia interjú
Skót nyár a ködös budapesti belvárosban – Ilyen a 2023-as év whiskyje
Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!