A Google Earth műhold- és légi felvételekből készülő városképei többnyire havonta egyszer frissülnek, egyes régiókban azonban ennél több idő is eltelhet anélkül, hogy változást látnánk.
Ez történt Mariupol esetében is, amelynek képeit 2021 óta most frissítette először a Google olyan felvételekkel, amelyek különböző időpontokban készültek 2022 márciusa után. A város az egyik legnagyobb pusztítást szenvedte el a háborúban. Mintegy hatszáz ember vesztette életét, amikor a város egyik fő óvóhelyéül szolgáló színházát légicsapás érte, de ukrán tisztviselők szerint összesen legalább húszezeer civil halt meg.
Egy becslés szerint a város épületállományának 46 százaléka megsérült vagy megsemmisült az ostrom során, a többszintes lakóépületek 90 százaléka megrongálódott vagy megsemmisült.
Három hónapos ostrom, hetekig tartó intenzív utcai harcok és több polgári terület lebombázása után Mariupol 2022 májusában megadta magát, a város több ezer lakosát küldték Oroszországba.
Azóta Oroszország igyekszik eltüntetni a támadások nyomait, és katonák segítségével próbálja teljesen újjáépíteni a várost. Állítólag 2030-ra vissza akarja állítani a lakosság számát az eredeti 425 ezer főre. Ez a mostani Google Earth frissítés azonban megrázó emléket állít a pusztításnak. A Guardian oldalán össze is tudjuk hasonlítani a háború előtti és utáni állapotot.
Ilyennek látta Kijevet egy videós a háború előtt, itt pedig olyan építészeti és kultúrtörténeti kincseket mutattunk be, amelyek kárba veszhetnek Ukrajnában.
(Forrás: Huffington Post/Yahoo News, Guardian, képek: Getty Images)
műholdképek | fotók | ukrajna | háború | Mariupol
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban
Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!