A Google Earth műhold- és légi felvételekből készülő városképei többnyire havonta egyszer frissülnek, egyes régiókban azonban ennél több idő is eltelhet anélkül, hogy változást látnánk.
Ez történt Mariupol esetében is, amelynek képeit 2021 óta most frissítette először a Google olyan felvételekkel, amelyek különböző időpontokban készültek 2022 márciusa után. A város az egyik legnagyobb pusztítást szenvedte el a háborúban. Mintegy hatszáz ember vesztette életét, amikor a város egyik fő óvóhelyéül szolgáló színházát légicsapás érte, de ukrán tisztviselők szerint összesen legalább húszezeer civil halt meg.
Egy becslés szerint a város épületállományának 46 százaléka megsérült vagy megsemmisült az ostrom során, a többszintes lakóépületek 90 százaléka megrongálódott vagy megsemmisült.
Három hónapos ostrom, hetekig tartó intenzív utcai harcok és több polgári terület lebombázása után Mariupol 2022 májusában megadta magát, a város több ezer lakosát küldték Oroszországba.
Azóta Oroszország igyekszik eltüntetni a támadások nyomait, és katonák segítségével próbálja teljesen újjáépíteni a várost. Állítólag 2030-ra vissza akarja állítani a lakosság számát az eredeti 425 ezer főre. Ez a mostani Google Earth frissítés azonban megrázó emléket állít a pusztításnak. A Guardian oldalán össze is tudjuk hasonlítani a háború előtti és utáni állapotot.
Ilyennek látta Kijevet egy videós a háború előtt, itt pedig olyan építészeti és kultúrtörténeti kincseket mutattunk be, amelyek kárba veszhetnek Ukrajnában.
(Forrás: Huffington Post/Yahoo News, Guardian, képek: Getty Images)
google earth | Mariupol | háború | ukrajna | műholdképek
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Jön az a különleges fesztivál, amelyen minden ízében megélheted a Márton-napi hagyományokat
Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!