Újjáépítik a tíz évvel ezelőtt tűzvészben leégett Barroude menedékházat a franciaországi Pireneusok Magasúton (Haute Route des Pyrénées), méghozzá a világhírű Snøhetta építésziroda tervei alapján.
Sokkal több lesz egyszerű menedékháznál a Pireneusok Nemzeti Parkban, egy UNESCO világörökségi helyszínen felépülő Barroude: az 540 m²-es épület a túrázók pihenésén kívül szállást is ad majd, és a nemzeti park dolgozóinak munkaterülete is lesz – közölte a tervpályázatot elnyerő norvég Snøhetta építésziroda.
„Józan, mégis modern szemlélettel terveztük az épületet, hogy megőrizzük a nemzeti park élővilágát, és minél kisebb ökológiai lábnyomot hagyjunk” – írta a Snøhetta.
Igyekeztek egyensúlyt tartani egy biztonságos menedék létrehozása és a természet fenséges látványának megőrzése közt. Ezen a tájon – írják – az emberi jelenlétnek szerénynek kell maradnia.
Két fő funkciót kap a Barroude: a nyilvános részek (fogadóterület, étkezők, mosdók, közösségi terek) mellett a menedékfelügyelőnek és a nemzeti park személyzetének fenntartott magánterületeket.
Kicsit elvontabban két kulcsszón (terrie és cairn) alapul a megközelítés, az első az integrációt, a melegséget és a biztonságot idézi, míg a második az úti cél, a hegyek természeti elemeiből épült mérföldkő.
A két szó, a két fogalomkör pedig találkozik és kiegészíti egymást egy olyan építészetben, amely mintha a domborzatból, a táj adottságaiból kerekedne ki.
A kő, a fa és az alumínium anyagisága kontrasztot ad, védelmező menedéket nyújt a pireneusi csúcsok szívében.
Igyekeztek minimalizálni az építéshez szükséges földmunkákat, ahogy a homlokzatfelületek méretét is: a bioklimatikus építészet jegyében egy kompakt szerkezetet terveztek a norvégok, amely tökéletesen beolvad a tájba – ez utóbbit szolgálja a táj vonalait követő nagyméretű, zöldtető is.
Talán mondani sem kell, de kiemelt szempont volt a hatékony energiagazdálkodás is: napelemeket és biomassza fűtést telepítetenek, hogy csökkentsék a fosszilis tüzelőanyagoktól való függést és az épület karbonlábnyomát. Az ivóvizet egy közeli forrásból hozzák, és tartályban tárolják, a szennyvizet pedig kezelik, így a környezetre nem lesz hatással.
Két éve az ausztrál Grampians Nemzeti Parkban található Grampians Peaks Trail-en épültek stílusos és fenntartható turistaházak fémből, kőből és fából, melyek csodálatosan kiegészítik a gyakran zord tájat.
(Forrás, fotók: Snøhetta)
Snøhetta | franciaország | építészet | pireneusok | menedékház
Jön az a különleges fesztivál, amelyen minden ízében megélheted a Márton-napi hagyományokat
Megfogni a jövő építőit – Bálint Attila-interjú
Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!