Mesterséges intelligencia-készültség tanulmányt készített az egyes országokról a Nemzetközi Valutaalap, az IMF. A készültségben élen járó országok felkészültebbek az MI lehetséges előnyeinek kihasználására, és a vele járó kockázatok kezelésére.
Nem kérdés, hogy a mesterséges intelligencia növelheti a termelékenységet, elősegítheti a gazdasági növekedést, ugyanakkor munkahelyek megszűnéséhez és az egyenlőtlenség növekedéséhez is vezethet.
Az IMF korábbi kutatása már kimutatta, hogy a mesterséges intelligencia hogyan alakítja át a globális gazdaságot: fejlett gazdaságokban a munkahelyek 33 százalékát, a feltörekvő gazdaságokban 24 százalékát, az alacsony jövedelmű országokban pedig 18 százalékát veszélyeztetheti. Másfelől óriási lehetőségeket rejt magában a termelékenység növelésében, mert
számos munkakört hatékonyabbá tehetnek az MI-eszközök, sőt új munkahelyeket is teremthetnek.
Ugyanakkor az egyes országok MI-ben való felkészültségét nehéz mérni, részben azért, mert nem egyértelműek a mesterséges intelligencia gazdaságba való integrálásának intézményi követelményei – írja a friss IMF-tanulmány, amely szerint az MI valószínűleg tovább növeli majd az országok közötti egyenlőtlenségeket, mert a legtöbb szegény vagy feltörekvő országban alacsonyabb a magas képzettséget igénylő munkahelyek aránya, és az infrastruktúrájuk is rosszabb az MI előnyeinek kihasználására.
MI felkészültségi index (az eredeti IMF infografika itt látható):
„A fejlett gazdaságok döntéshozóinak erősíteniük kell a szociális védőhálót, fontos beruházniuk a dolgozók képzésébe, és kontroll alatt kell tartaniuk az MI fejlesztését és integrálását – folytatja a tanulmány, hangsúlyozva, hogy „ezeknek az országoknak globálisan együttműködve kell erősíteniük a szabályozást, hogy megvédjék az embereket a potenciális kockázatoktól és visszaélésektől.”
Az MI számos kérdést felvet, emeljük csak ki – az IMF-fel együtt – a legújabb hot topicot: ezek a rendszerek nagy mennyiségű félrevezető tartalmat állíthatnak elő, mivel az internetet elárasztják az MI által generált anyagok.
A mesterséges intelligencia persze nemcsak az országok szintjén használható, de akár egyénileg is, számtalan dologra. És ne kizárólag munkára gondoljunk: bőven vannak alkalmazások, amelyek segítenek megtervezni a nyaralásunkat.
(Forrás: IMF, Parametric Architecture)
szoftver | imf | mestersége intelligencia
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Jön az a különleges fesztivál, amelyen minden ízében megélheted a Márton-napi hagyományokat
Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!