Mesterséges intelligencia-készültség tanulmányt készített az egyes országokról a Nemzetközi Valutaalap, az IMF. A készültségben élen járó országok felkészültebbek az MI lehetséges előnyeinek kihasználására, és a vele járó kockázatok kezelésére.
Nem kérdés, hogy a mesterséges intelligencia növelheti a termelékenységet, elősegítheti a gazdasági növekedést, ugyanakkor munkahelyek megszűnéséhez és az egyenlőtlenség növekedéséhez is vezethet.
Az IMF korábbi kutatása már kimutatta, hogy a mesterséges intelligencia hogyan alakítja át a globális gazdaságot: fejlett gazdaságokban a munkahelyek 33 százalékát, a feltörekvő gazdaságokban 24 százalékát, az alacsony jövedelmű országokban pedig 18 százalékát veszélyeztetheti. Másfelől óriási lehetőségeket rejt magában a termelékenység növelésében, mert
számos munkakört hatékonyabbá tehetnek az MI-eszközök, sőt új munkahelyeket is teremthetnek.
Ugyanakkor az egyes országok MI-ben való felkészültségét nehéz mérni, részben azért, mert nem egyértelműek a mesterséges intelligencia gazdaságba való integrálásának intézményi követelményei – írja a friss IMF-tanulmány, amely szerint az MI valószínűleg tovább növeli majd az országok közötti egyenlőtlenségeket, mert a legtöbb szegény vagy feltörekvő országban alacsonyabb a magas képzettséget igénylő munkahelyek aránya, és az infrastruktúrájuk is rosszabb az MI előnyeinek kihasználására.
MI felkészültségi index (az eredeti IMF infografika itt látható):
„A fejlett gazdaságok döntéshozóinak erősíteniük kell a szociális védőhálót, fontos beruházniuk a dolgozók képzésébe, és kontroll alatt kell tartaniuk az MI fejlesztését és integrálását – folytatja a tanulmány, hangsúlyozva, hogy „ezeknek az országoknak globálisan együttműködve kell erősíteniük a szabályozást, hogy megvédjék az embereket a potenciális kockázatoktól és visszaélésektől.”
Az MI számos kérdést felvet, emeljük csak ki – az IMF-fel együtt – a legújabb hot topicot: ezek a rendszerek nagy mennyiségű félrevezető tartalmat állíthatnak elő, mivel az internetet elárasztják az MI által generált anyagok.
A mesterséges intelligencia persze nemcsak az országok szintjén használható, de akár egyénileg is, számtalan dologra. És ne kizárólag munkára gondoljunk: bőven vannak alkalmazások, amelyek segítenek megtervezni a nyaralásunkat.
(Forrás: IMF, Parametric Architecture)
imf | mestersége intelligencia | szoftver
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban
Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!