Mi casa, su casa | Így lett hollywoodi álomotthonom

A lakáscsere fogalmával – valószínűleg a legtöbb emberhez hasonlóan – a Holiday című filmben találkoztam először, bár ekkor még fogalmam sem volt róla, hogy egyszer majd Kate Winslethez hasonlóan én is Los Angelesben, egészen pontosan Hollywoodban találom magam egy hatalmas villában. Vagy egy tetőtéri párizsi művészlakásban, egy eklektikus stílusú római otthonban, illetve a parttól egy köpésre lévő barcelonai házban. 

Valahányszor mesélek valakinek arról, hogy a szálláskérdést külföldön általában lakáscserével szoktuk megoldani, az első kérdések általában ugyanazok szoktak lenni: „Akkor te beengedsz idegeneket a lakásodba? Nem furcsa?” Nos, az előbbire a válasz, hogy igen is, és nem is. Ugyanis egyáltalán nem kötelező szállást adnod másoknak ahhoz, hogy te lefoglalhass egy-egy lakást, az applikációkon belül működő pontrendszereknek köszönhetően vendégpontokkal is lehet foglalni. Én mégis azon a véleményen vagyok, hogy sok esetben érdemes inkább valóban beengedni valakit az életterünkbe, és nekünk is belépni az ő territóriumába – és itt meg is érkezünk a második kérdéshez. Furcsa helyett sokkal inkább izgalmasnak nevezném. Ugyanis azzal, hogy belépünk a lakásába, lehetőségünk van egy nagyon különleges úton megismerni egy embert, anélkül, hogy valójában találkoznánk vele. Láthatjuk, hogy milyen ruhákat szokott viselni, milyen ételeket eszik, illetve az egyik kedvencem, hogy milyen könyveket olvas. Valahányszor a barátaimmal utazunk, mindig próbáljuk egy-egy vendéglátónk profilját elképzelni a látottak alapján, akaratlanul is sokat beszélgetünk arról, hogy milyen ember lehet, mi a hobbija, a munkája, milyen lehet a családja, barátai. Kicsit olyan ez az egész, mint amikor egy helyi lakossal járunk be egy várost, amikor megmutat olyan látnivalókat és környékeket, amelyekhez nem feltétlenül jut el magától egy turista.

A hollywoodi vendéglátónk az egész nyarat Európában töltötte, így a házhoz, amit megkaptunk tőle egy hétre, járt egy kutyaszitter és egy négylábú kedvenc is. Meglehetősen kényelmesen elfértünk az öt hálószobában, négy fürdővel, főleg, mivel három nappali is volt a házban, a hatalmas kertről nem is beszélve. Izgalmas volt látni egy-egy tipikus amerikai sztereotípiát a valóságban megtestesülni, például hogy mindenféle tartós élelmiszerből elképesztő mennyiség van felhalmozva, a már-már meghökkentő méretű konyhai gépeket, vagy hogy a konyhától a hálókon át a nappaliig mindenütt található tévé.

A kutyaszitter "lakótársunk" is egészen filmbeillő volt, ugyanis hamar kiderült róla, hogy nyugdíjazott forgatókönyvíró, aki összeköti a kellemeset a hasznossal, állatokra vigyáz a világ különböző pontjain, miközben egy saját ihletésű filmen dolgozik. 

Az apró párizsi tetőtéri lakásban mindent festmények és poszterek borítottak, a bakelitlejátszó mellett rengeteg lemez hevert, néhány túlélésért küzdő növény társaságában. A hűtőben két dolog volt: bor és sajt. A lakásban kihelyezett fotókat nézegetve hamar kiderült, hogy a tulajdonos fiatal egyetemista, aki sok időt tölt a barátaival, sokat szokott bulizni, de valószínűleg a családjával is elég szoros a kapcsolata. A hűtőn található mágnesek arról árulkodtak, hogy már sok helyen megfordult a világban, illetve a szobájában található üvegcsék, illatminták és olajok alapján kiderült, hogy hobbi- vagy munkacéllal parfümkészítéssel foglalkozik. 

Ilyenkor akaratlanul is felmerül bennem, hogy vajon mit láthatnak belőlem azok, akiket én engedek be az otthonomba. Milyen lehet velem úgy találkozni, hogy valaki csak a cipőimet, a konyhai eszközeimet, a falon látható képeimet, a könyveimet vagy éppen a Netflix-fiókom előzményeit látja. 

A lakáscsere nem csupán egy egyszerre praktikus és különleges módja a szálláskeresésnek, hanem komoly kulturális felfedezőút, amely közben megismerhetünk egy másik embert, egy másik nemzetet, és talán önmagunkhoz is sokkal közelebb kerülhetünk. 

A cikk eredetileg a W by Roadster második print számában, a 2024-es Winter Issue-ban jelent meg. 

(Borítókép: GettyImages)

utazás | lakáscsere | barcelona | párizs | lakás | otthon

FOLYTASD EZZEL

Hét dolog, amit ki kell próbálnod a legszebb horvát nemzeti parkban

Nagyvárosi kalandor a Volvótól

Rendeld meg a W By Roadster magazint!

Inspirál, feltölt, felszabadít – a W by Roadster magazin egy olyan univerzumba kalauzol, amiben szívesen létezünk. Magával ragadó egyéniségeket és sztorikat mutat be és kínál inspirációt a világ minden tájáról. Szofisztikált, könnyed és elegáns, akárcsak az olvasói.

Az 2024/1. szám tartalmából:
Ha nyár, akkor irány a mediterráneum: különböző alkotókon, helyeken és élményeken keresztül járjuk be a Mediterrán térség legvágyottabb helyeit. Gyönyörű enteriőröket mutatunk be a Balaton-felvidéktől Puglián át egészen Marokkóig, valamint elkalauzolunk a régió leggyönyörűbb hoteljeibe is. Izgalmas, kreatív nőkkel beszélgetünk művészetről, alkotásról és az élet művészetéről. Divatanyagunkban pedig a szabad, korlátok nélküli létezésre inspirálunk.

Megnézem, mert érdekel!
“Útra keltünk és összegyűjtöttük a legkiemelkedőbb hazai szállásokat és vendéglátóhelyeket számotokra. Ezek a helyek garantáltan felejthetetlen élményeket kínálnak, legyen szó romantikus pihenésről a Balaton partján vagy egy kulináris felfedezőútról Budapesten.”
Izing Róbert Izing Róbert, főszerkesztő

Legfrissebb ajánlataink

Irány a Roadster Select
teljes adatbázisa
Mutatjuk mit csinálj Horvátországban, ha elered az eső!
Hirdetés