Hiába próbálták megrongálni, lopták el és másolták le, a Mona Lisa túlélt minden atrocitáskísérletet, és méltóságteljesebben függ a Louvre Salle des Etats termében, mint valaha. Azonban talán már nem sokáig.
A körülbelül 834 millió dollárt érő festmény 220 éve, 1804 óta található ott, de egyre nehezebb megnézni: mindig hatalmas a tömeg körülötte, és kicsi a hely. Ez a leglátogatottabb műalkotás az egész világon, és évente tízmillió ember kíváncsi rá. Da Vinci híres portréját viszont előbb-utóbb új otthonba költöztetik.
Mint Laurence des Cars, a Louvre igazgatója elmondta, a jelenleg terem már nem megfelelő a látogatók fogadására, és úgy érzik, e tekintetben "nem végzik megfelelően a dolgukat". Ha viszont a Mona Lisa külön termet kap, nem kell többé csalódniuk az embereknek.
Vincent Delieuvin, tizenhatodik századi művészetre specializálódott főkurátor szerint Da Vinci azt szerette volna, ha a néző „szemtől szemben” kapcsolatot alakít ki a festménnyel. Most azonban a néző nagyobb eséllyel kerül szemtől szembe egy szelfibottal. "Ez egy nagy terem, amelyben a Mona Lisa hátul, biztonsági üvege mögött látható, így első pillantásra olyan, mint egy postai bélyeg".
A festmény továbbra is a Louvre-ban marad, de külön szobát kap majd az alagsorban.
Mint Delieuvin hozzáfűzte, sokáig gondolkodtak a lépésen, de ezúttal mindenki egyetértett. Az új szoba része lesz egy nagyobb felújításnak, amely során a múzeum új bejáratot is kap. Azt egyelőre nem tudni, mikor kezdődnek a munkálatok.
Egy másik híres párizsi múzeum viszont jövőre öt évre bezárja a kapuit.
(Forrás: TimeOut, képek: Getty Images)
mona lisa | felújítás | Da Vinci | louvre | párizs
Jön az a különleges fesztivál, amelyen minden ízében megélheted a Márton-napi hagyományokat
Megfogni a jövő építőit – Bálint Attila-interjú
Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!