Egyre több jel utal arra, hogy munka és a magánélet szétválasztása csupán legenda. De ha nem lehet szétválasztani életünk két legfontosabb összetevőjét, akkor hogyan érdemes kezelni?
Az új szavakat ipari mennyiségben gyártó angol nyelvben számtalan kifejezés született a közelmúltban a munka és a magánélet találkozásáról, ilyen volt a „munkáció” és az „üzlüdülés”, azaz workation és bleisure. Mindkettő lényege, hogy az utazást, kikapcsolódást, pihenést keverjük a munkával, az üzleti úttal.
És ez nemcsak fikció, miután az utazási irodák folyamatosan mérik az ilyen vakációkat választók számát, osztályozzák a távmunkára legalkalmasabb városokat, számtalan szempont alapján készítve statisztikákat.
Ha pedig a másik oldalról, a munka világából közelítünk, akkor is ugyanezt látjuk: megjelent a hotelification, amikor a munkahelyeket üdülőszerűvé alakítják át: klasszikus szállodai helyeket terveznek az irodákba, melyek signature illatokat árasztanak, hogy versenyezzenek egy nappali kényelmével és sokoldalúságával. Kutatások szerint ezzel nincs sok probléma, viszont
meg kell tanulnunk kezelni a jelenséget, mert az merőben valószínűtlennek tűnik, hogy a digitális világban megoldható a két terület hermetikus szétválasztása.
És ezt nemcsak a kutatók, de művészek is így gondolják.
Pár éve az Apple TV+ egyik legnépszerűbb sorozata volt a Severance (Különválás) című office sci-fi, szociohorror, ami a fiktív Lumon Industries (LI) cég dolgozóiról szólt. Akik az LI-nél vállaltak munkát, azt is vállalták, hogy chipet ültetnek a fejükbe, amivel szó szerint szétválasztják a munkát és a magánéletet.
Vagyis amikor bemennek az irodába, semmit sem tudnak a külvilágról, majd a munkaidő végeztével a chip átkapcsol, és onnantól semmit nem tudnak a munkájukról.
Elvileg logikus: a magánéleti zűrök nem vonják el a figyelmet a munkáról, otthon pedig eszedbe sem jut a munkán rágódni, biztosítva ezzel a minőségi pihenést – csakhogy ez a szélsőséges változat már a sorozatban sem működik.
Munka és magánélet szétválasztását „severance”-nek hívják a sorozatban, a szakirodalomban viszont „szeparáció”-nak. A határok menedzselésére létezik az „integráció” fogalma is, aminek a lényege átfedéseket keresni a különböző szerepeink közt, pontosan azért, hogy jobb teljesítményt nyújtsunk bennük.
Szélsőséges példa, de Michael Schumacher nyilatkozta a fénykorában, hogy verseny közben, a hosszú egyenesekben van némi ideje a családra gondolni, márpedig Forma–1-es pilótaként közhelyesen „százszázalékosan” koncentrált a munkájára. Ehhez képest egy átlagos munkahelyen pláne átjárható a két terület,
és akkor a legalapvetőbb összefüggést még nem is mondtuk: ideális esetben olyan munkát választunk, amit szeretünk.
Túl az „egy percet sem kell dolgoznod” közhelyen azért az segít, ha munkaidőben nem érzed magad egy észak-koreai átnevelő táborban, illetve nem érzed magad sértve, ha pihenőidőben eszedbe jut egy-egy munkával kapcsolatos ötlet.
Ezért is tévhit a munka és a magánélet közti kibékíthetetlen ellentét: kutatások szerint amikor az egyikben pozitív érzelmeket élünk meg, az jó hatással van a másikra is, ez a „munka-család gyarapodás” koncepciója, ami a különböző szerepeink lehető legnagyobb integrálását szorgalmazza, merthogy pozitívan hathatnak egymásra.
A Covid őrülete senkinek sem hiányzik (amikor mondjuk egy gyerekes családban mindenki csinált mindent egymástól pár méterre, a lakásba zárva), de a tanulságai velünk maradtak:
Sok minden megoldható online; sok feladathoz koránt sem kell annyi idő, mint korábban; sok főnök és munkatárs tud megértő lenni, ha kisebb-nagyobb fennakadást okoz a munkában egy-egy magánéleti esemény; és a családtagok is jobban tolerálják, ha várniuk kell pár percet a közös ebéddel, mert még befejezel vagy elküldesz valamit.
Home office és office home
A fentiekre találták ki a terület kutatói a cikcakkmunka fogalmát. De hagyjuk a tudósokat, és vonjunk le privát tanulságokat a fentiekből!
Akkor járunk a legjobban, ha higgadtak maradunk: bármelyik terület is folyik bele a másikba épp, kezeljük nyugodtan és arányosan.
Talán a legjobb hozzáállás, ha nem akarunk tökéletes szeparációt, viszont törekszünk rá. Például lehet szent a családi vacsora, amikor szóba sem jöhet semmiféle munka, rá sem hederítünk a berregő telefonra, és persze a munkában is lehetnek hasonló folyamatok – kinek a lapzárta, kinek a pénzügyi mérleg készítése.
Elkülöníthetjük tehát mindkét terület legfontosabb részeit, ezzel nyugalmat teremte ott, amikor pedig kisebb keveredések vannak, akkor ne stresszeljünk, tudatosítsuk, hogy most pár percre valami mással foglalkozunk, majd visszatérünk a fősodorhoz – akár egy munkafolyamatot szakítunk meg gyermekneveléssel, akár egy családi programot egy gyors chattel. És ne csak magunkban tudatosítsuk, hanem beszéljük meg a családtagokkal, munkatársakkal is, hogy mindenki számára egyértelmű legyen a menetrend.
És mindvégig maradjunk pozitívak, elvégre a munkában elért sikereket haza is vihetjük, ahogy az otthoni jó érzéseket is a munkába. Ha ügyesen kezeljük, és figyelünk az arányokra, a munka és magánélet keveredése gyümölcsöző lehet. Okosabb elfogadni a realitásokat, és nem nehezíteni meg mindkét területet.
(Fotók: Getty Images)
karrier | magánélet | munka | nagy sztori | állás
Hét dolog, amit ki kell próbálnod a legszebb horvát nemzeti parkban
Nagyvárosi kalandor a Volvótól

Hawaiitól Tanzániáig, az egyik legjobb magyar sommeliertől a belga csúcsdizájnerig, az új Rolls-Royce-tól Horvátország titkos gyöngyszemeiig, a Roadster magazin új lapszáma ismét a világ izgalmas, kreatív és hedonistán lüktető ŕétegeibe viszi el olvasóit. Elmegyünk a bécsi három Michelin-csillagos Amadorba, ahol találkozunk Bencze Ádám sommeiler-vel, beszélgetünk Havancsák Terézzel, aki a közelmúltban kezdett el dolgozni az amerikai outerwear brand AETHERnél, Portugáliában kipróbáljuk, milyen a tengerparton száguldozni az új Ferrarival – egész kellemes –, a kortárs irodalom kedvelőinek pedig egy olyan Roadsternek írt Parti Nagy Lajos írással jelentkezünk, ami szerintünk a legjobbjai közé tartozik. Az aktuális számban lesz egy 20 oldalas mellékletünk is, amelynek főszereplője a még mindig rengeteg újdonságot rejtő Horvátország. Ezen kívül is sok színes történetünk van még, úgyhogy ezúttal is érdemes elmerülni a Roadster gazdag és kalandokkal teli világában!
Megnézem, mert érdekel!