Június 21-én egy lángoló karika jelenik meg az égen. Sajnos nálunk nem lesz teljes napfogyatkozás, de a Közel-Keleten, Afrika egyes részein és Ázsiában is megfigyelhető lesz a ritka égi tünemény, amit gyűrűs napfogyatkozásnak hívnak. A Földről figyelve mindig csak egy húsz kilométer széles sávban érzékelhető a jelenség.
Mielőtt a 2020-as év teljes eltörlése és az apokalipszis jutna eszünkbe, tisztáznunk kell, hogy ez egy ciklikusan, a Föld számos pontjáról megfigyelhető jelenség, ami Magyarországon a legtöbb esetben részleges napfogyatkozásként észlelhető. A tőlünk is látható gyűrűs napfogyatkozásra még ötvenöt évet kell várnunk, 2075. július 13-ra datálják ezt. Jó hír, hogy 2026-ban Spanyolországból és Izlandról is látni lehet majd, illetve 2027-ben és 2028-ban is teljes pompájában észlelhető lesz az Ibériai-félszigetről.
A gyűrűs napfogyatkozás annyit tesz, hogy a Nap látszólagos mérete nagyobb, mint az őt kitakaró Holdé. Gyakorlatilag a Hold annyira messze jár majd a Földtől, hogy nem tudja teljesen eltakarni a Napot, ami ezért fénylő karikát formáz majd az égen.
Most, június 21-én a NASA által felrajzolt térképen lévő országokból tekintenek majd az égre, így Kongóból, Szudánból, Ománból, Pakisztánból, Tibetből és Kínából is megcsodálhatják a tűzkarikát, ha az időjárás és a szmog koncentrációja is megengedi. A jelenség megfigyeléséhez védőszemüveget kell viselni.
Ez is érdekelhet:
(Fotók: Getty Images, Unsplash)
bolygó | égi jelenség | ring of fire | gyűrűs napfogyatkozás | tűzkarika | napfogyatkozás
Egy jó tervhez is kellhet több perspektíva
–
Sulciová Silvia interjú
Skót nyár a ködös budapesti belvárosban – Ilyen a 2023-as év whiskyje
Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!