Adriano Celentano szól a hangszórókból, piros vagy kék kockás, Chianti-foltos terítők és csúf művirágok várakoznak az asztalokon, de a vendéglátás hangos és szívélyes, az ételek kellemesek. Ez az általános olasz éttermes képünk, de 2019-et írunk, nem kell leragadni a sztereotípiáknál. A Na'Pasta sem tette, inkább a modern és szofisztikáltabb vonalat képviseli, némileg tradíciókra építve, de messze a rusztikustól, közelebb a nagyvárosi stílushoz. Náluk ebédeltünk.
A banknegyedben járunk, ami a nap minden szakában forgalmas, siető üzletemberek futnak meetingről meetingre, és szerencsére egyre több a minőséget képviselő kávézó, és éttermek közül is bátran válogathatunk a környéken. A legtöbb nemzet legalább gasztronómiailag képviselteti magát arrafelé, de van egy olyan konyha, ami még mindig igazi közönségkedvenc. Belőle sosem elég, hiszen ki tudna ráunni a friss bazsalikom ízére, az édeskés paradicsomra, a házias tésztára és eleve, ki az, aki ne rajongana egy pizzáért? Ami a Na'Pastában ráadásul eredeti nápolyi recept alapján készül.
Az olasz konyha a maga egyszerűségében remek, és, ha alapanyagai rendben vannak, netán kiemelkedőek, akkor a legkifinomultabb francia fine dininggal is simán felveszi a versenyt.
A családi hagyományok egy falatból is érződhetnek már, ügyesen keveredhet a mamma legféltettebb receptúrája a modern konyhatechnológiák támogatta textúrákkal.
Helyben vagyunk tehát, egy 21. századi olaszos bisztróban ülünk, ebédidőben. A konyhát egy temperamentumos olasz séf vezeti: a ferrarai születésű Alessandro Smanio, aki a Na'Pasta csábítása előtt a Da Marióban és az Akademia Italiában is főzött már Budapesten. Az étterem sous chefje pedig Francesco Mirko Scalia, Szicíliából.
Az étterem 2019 áprilisában nyitott, és gyors, de teljes körű átalakítást végeztek az Iberostar Hotel korábbi éttermeinek helyén. Egészen új a koncepció, egy világos, fiatalos teret alkottak: beléptünkkor elsőre a borokkal és egy kávézósabb hangulattal találkozunk, majd következik a tágas vendégtér, melynek végében az utolsó simításokat végző látványkonyhát találjuk. Érdekes kontrasztokkal játszanak: meleg bőr találkozik a tenger indigókékjével, a mai divat vezérelte elemek a múlt Olaszországának ikonikus fekete-fehér képeivel. Itt pezsgőt önt Sophia Loren, ott kerékpáron érkezik egy szicíliai úr öltönyben és mobillal a kezében. A legkedvesebb látványelemről pedig még nem is beszéltünk: egy neoncsövet ötletesen olasz kézmozdulattá hajtogattak. Szinte halljuk is a kérdést:
É buono, eh?
Három tulajdonos áll a Na'Pasta mögött: egy tényleg sokat látott és tapasztalt vendéglátó, aki az egyik legrégebbi és legkedveltebb budapesti olasz éttermet vitte sikerre, egy, a vendéglátást sok oldalról ismerő üzletember, és harmadik társuk, aki mind a Balatonon, mind a fővárosban jól menő helyeket tart kézben, legyen az modern bisztró, vagy kisközértből kialakított menő kocsma a Káli-medencében. Értik és érzik a piacot és változásait is.
A Na’ Pastában minden reggel korán indul a nap. Már hét órától várják nemcsak a hotelvendégeket, de az utcáról betérőket is a la carte reggelivel, akár pezsgős változatban is.
Nem sok olyan budapesti hely van, ahol már ilyen korán villásreggelizhetünk: egy jó olasz frittata, Eggs Benedict, válogatott, prémium itáliai felvágottakból és sajtból összeállított szelekció, de még proseccóval öblíthető lazacos reggeli tál is elérhető a belvárosi reggeleken.
Tizenkét órától délután kettőig az a la carte menü mellett üzleti, heti ebédmenü is várja elsősorban a siető, környéken dolgozókat. Az ebédmenü különlegessége, hogy szabadon kombinálható heti menüből választhat az, aki itt ebédel, és kettő, vagy három fogást választva is kevesebb mint 2500 forintba kerül az ebédje. A környéken ez elég ritka jelenség, ezért már csak az ára miatt is érdemes kipróbálni, a változatos és ízletes ételválasztékról nem is beszélve. Az ebédmenü kínálata megmaradt az olasz vonalon, de némi magyar felütést is találni a fogások között.
Olasz étterem és olasz étkezés elképzelhetetlen tésztaételek nélkül. Nem véletlenül viseli az étterem a Na’ Pasta (Una Pasta) nevet.
Örömteli hír, hogy a legtöbb tésztafélét gluténmentes változatban is élvezhetjük, ugyanolyan prémium minőségben, mint az eredeti ízeket.
Így van ez a pizzáikkal is, melyek gluténmentes, valamint kamut- és black lisztből is kérhetők. A kamut egy ősi egyiptomi gabonafajta, mely mintegy tizenöt százalék fehérjét tartalmaz; nem puffaszt, nem leszünk tőle pukkadásig tele, egyszerűen csak könnyed és finom. A black pizza nem a szokásos szépiatintától kapja sötét árnyalatát, hanem a carbon lisztkeveréktől, ami ahogy nevéből is kiderül, szenet tartalmaz, ami szintén jótékony hatással van az emésztésre.
Az étterem célkitűzése, hogy azok is önfeledten élvezhessék kompromisszumok nélkül az olasz ízeket, akik mentesen étkeznek, legyen az glutén-, laktóz- vagy cukormentes étrend.
Habár az olasz konyha jellemzően nem bővelkedik a húsételekben, a Na’ Pastában a húsimádók is megtalálják a számításukat. Ugyan ez nem egy steakétterem, mégis a legkiválóbb húsokból dolgoznak, és a város egyik, talán legfinomabb Angus steakje is kóstolható. A bébi csirke és a kacsa mellett kihagyhatatlan a tradicionális olasz saltimbocca, ha valaki a klasszikusokra esküszik. A bisztro éttermek étlapjáról nem hiányozhatnak a burgerek, a Na’ Pasta kínálatába is bekerültek, azzal a csavarral, hogy Italo Burger néven szerepelnek, ezzel is utalva rá, hogy olasz hozzávalókkal készül, házi buciból, bio salátával és választható sült krumpli vagy édesburgonya körettel.
Büszkék friss halételeikre is, melyek közül kiemelnénk a hallevest, mely egy igazi olasz specialitás és igencsak kiadós étel, tele minden tengeri finomsággal. Természetesen a házi tésztaválasztékuk között is megtalálhatók a tengeri ízek: vénuszkagyló, garnéla táncol a helyben gyúrt tészták között.
Az árakat tekintve a Na’ Pasta abszolút az V. kerület középmezőnyében van: két fő részére egy ízig-vérig olaszos előétel, főétel, desszert szervizdíjjal 18-20 ezer forint körül alakul, melybe már belefér egy-egy pohár bor is.
(Fotók: Laszlo Balkanyi Photography)
olasz étterem | pizza | gluténmentes | budapest | tésztaétel
Ezzel a tíz fantasztikus dizájntárggyal a legmenőbb hellyé teheted az otthonod
10+1 ikonikus és gyönyörű lámpa, ami garantáltan feldobja az otthonod
Beköszöntött a tél, és vele együtt megérkezett a Roadster magazin legfrissebb, 14. száma. Mit találunk benne? Kajakkal bejárjuk Grönland izgalmas és lenyűgöző helyeit, találkozunk a világ egyik leghíresebb párterapeutájával, Esther Perellel, és a Netflix által világhírűvé vált dél-koreai séffel, Jeong Kwannal, motorral részt veszünk a Balkan Rallyn, és beszélgetünk Kelecsényi Milán férfiruha-készítővel is. A Dél-afrikai Köztársaságban teszteljük, milyen az új AUDI Q8, és elbeszélgetünk a zoknik Rolls Royce-át gyártó Iszató Nisigucsival is. Elmegyünk egészen Kenyáig, hogy elefántokat nézzünk, az Őrségben kipróbáljuk, milyen a régió legújabb kabinháza, a Kástu, bemutatjuk a Déryné Kenyeret, a város új pékségét, teszteltjük az új elektromos KIÁt, ezen kívül pedig találkozunk még Berki Blanka topmodellel, Áron Eszter divattervezővel és sokan másokkal. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat, a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!