Az október 25-i dátumot érdemes megjegyeznünk, mert délben szabad szemmel is gyönyörű látványban lehet részünk.
Részleges napfogyatkozás lesz, amely hazánkból is remekül megfigyelhető. A mostani fogyatkozás a Föld felszínéről sehonnan sem látszik teljesen, még a szibériai, Ob folyó menti Szalehard mellett is legfeljebb 82%-os, ugyanis a Hold teljesen sötét árnyéka a Föld északi pólusa felett halad át. Így az északabbra lakóknak most nagyobb szerencséjük van, a földrajzi szélesség azonban számít az időzítés miatt. Éppen ezért összességében Európa nagy részéről, Nyugat-Ázsiából és Északkelet-Afrika kis területéről lehet majd látni a jelenséget.
Budapestről nézve a Hold 11:18-kor lép be a napkorong elé, a legnagyobb fázist 12:25-kor éri el, ekkor szinte pontosan a Nap egyharmadát takarja ki a sötétlő árny, majd 13:33-kor lép ki a korong elől.
Az országon belül sem mindegy, hogy honnan szemléljük a jelenséget – 28% és 39% közötti lehet a maximum (Budapesten 33%), ami északkelet felé haladva egyre nagyobb lesz.
Ez a fogyatkozás ugyan nem a legnagyobb, de mégis jelentősnek számít. Legutóbb 2015-ben volt ehhez fogható, akkor jelentősebb, 59%-os napfogyatkozást láthattunk. Lehetett érezni, hogy csökken a napfény mennyisége, sőt egy picit a hőmérséklet is leesett. Lehűlést a mostani fogyatkozásnál nem várjunk, de a megvilágítás csökkenése, a fény és a színek fakulása már éppen érzékelhető lesz.
Bár a megfigyelést szabad szemmel is végezhetjük, fontos, hogy ezt védőeszközzel tegyük, amilyen a napfogyatkozás-megfigyelésre gyártott szemüveg (ezt például a Budapesti Távcső Centrumban lehet beszerezni), a DIN 14-es vagy annál sötétebb üvegű hegesztőszemüveg, Napkép kivetítése camera obscura (lyukkamera) módszerrel. Ha távcsővel figyeljük meg a Napot, tegyünk az eszközre napszűrő fóliát. Enélkül a legkisebb nagyítású távcsővel is tilos a Napba nézni, mert oly mértékű energia fókuszálódhat a retinánkra, hogy az akár a másodperc tört része alatt azonnali vaksághoz is vezethet.
A következő nagyobb, Magyarországról 47%-osnak látszó fogyatkozás 2027. augusztus 2-án fog bekövetkezni. Aki teljes napfogyatkozást szeretne látni, Európában legközelebb 2026. augusztus 12-én, Spanyolországban teheti ezt meg, amikor az esti lemenő nap fogyatkozik, de ugyanott, valamint Egyiptomban szintén tanúja lehet a jelenségnek egy évvel később, 2027. augusztus 2-án. Aki nem szeretne addig várni, annak 2023-ban Ausztráliát és Indonéziát, 2024-ben pedig az Egyesült Államokat kell megcéloznia. Bővebb információk a Svábhegyi Csillagvizsgáló oldalán olvashatók.
Napfogyatkozás ritkán van, egy-egy látványos naplementében viszont szinte bármelyik nap lehet részünk, ebből a kétszáz éves pajtaházból például örömmel csodálnánk minden nap, ahogy az égitest eltűnik a horizonton. Persze, a világ legszebb naplementéjéért is szívesen utaznánk ide.
(Forrás: Svábhegyi Csillagvizsgáló, képek: Getty Images)
részleges | napfogyatkozás | magyarország
Merész kampánnyal robban be a Reebok új kollekciója
A modern luxus nyomában a Range Roverrel

Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!