Honnan kapta a nevét a Soho, a Times Square, a Harlem? Tényleg volt régen fal a Wall Street helyén? És maga Manhattan mit jelent?
Mi, európaiak joggal vagyunk büszkék a történelmünkre, ám ennek kísérőjelenségeként olykor talán önkéntelenül is lesajnáljuk az Egyesült Államok krónikáját. Igaz, az utóbbi múltja kevésbé hosszú, mint Európáé, de ettől még érdekes, sokszínű és izgalmas is.
Mi más bizonyítaná ezt jobban, mint a tény, hogy már csupán a manhattani elnevezések is elég sokat elárulnak a múltról – erről született egy remek térkép is.
Kezdjük magával a Manhattannel: a név a Lenape őslakosok nyelvén „a sok domb szigetét” jelenti. Igen ám, de a sziget területeit, utcáit már zömmel a telepesek nevezték el, a saját kultúrájukból kiindulva.
- Harlem a holland Haarlem városról kapta a nevét, de Greenwich (a zöld kerület jelentésű groenwijck nyomán) és Bowery (a farmot jelentő bouwerij alapján) is holland eredetű.
- Vannak mozaikszavak, mint a Soho (South of Houston), a Tribeca (Triangle below canal street) vagy a Nolita (North of Little Italy).
- Hírességekről is neveztek el dolgokat, ilyen a Carnegie Hill (Alexander Carnegie skót iparmágnás után), a Lenox Hill (a szintén skót üzletember Robert Lenox után) vagy a Fort George (ami egy, V. György királyról elnevezett tényleges erőd volt).
- És mindenféle egyéb érdekesség is megtalálható, például Chelsea-t egy brit idősek otthonáról nevezték el, a Times Square a The New York Times szerkesztőségének székhelye, de a legérdekesebb talán – és ezzel visszakanyarodtunk a történelemhez –, hogy a pénzügyi világ egyik központjaként ismert Wall Street helyén egykor valóban egy fal állt, ami elválasztotta a telepeseket az őslakosoktól.
Bár ilyen név még nem született, évente négyszer Stonehenge-dzsé változik Manhattan...
...méghozzá az úgynevezett Manhattanhenge-jelenség idején, amikor a lenyugvó vagy a felkelő nap a város fő hálózatának kelet-nyugati irányú utcáihoz igazodik, vagyis a napkorong azok végén jelenik meg. Az ember így aztán úgy érezheti, hogy az utca végén a napkorong várja.
Ezt a képet évente mindössze négyszer láthatjuk: május 28-án és július 13-án a naplemente, míg december 5-én és január 8-án a napfelkelte igazodik az utcákhoz.
(Nyitókép: Central Park, fotó: Unsplash)
amerikai egyesült államok | manhattan | new york
Hét dolog, amit ki kell próbálnod a legszebb horvát nemzeti parkban
Nagyvárosi kalandor a Volvótól

Hawaiitól Tanzániáig, az egyik legjobb magyar sommeliertől a belga csúcsdizájnerig, az új Rolls-Royce-tól Horvátország titkos gyöngyszemeiig, a Roadster magazin új lapszáma ismét a világ izgalmas, kreatív és hedonistán lüktető ŕétegeibe viszi el olvasóit. Elmegyünk a bécsi három Michelin-csillagos Amadorba, ahol találkozunk Bencze Ádám sommeiler-vel, beszélgetünk Havancsák Terézzel, aki a közelmúltban kezdett el dolgozni az amerikai outerwear brand AETHERnél, Portugáliában kipróbáljuk, milyen a tengerparton száguldozni az új Ferrarival – egész kellemes –, a kortárs irodalom kedvelőinek pedig egy olyan Roadsternek írt Parti Nagy Lajos írással jelentkezünk, ami szerintünk a legjobbjai közé tartozik. Az aktuális számban lesz egy 20 oldalas mellékletünk is, amelynek főszereplője a még mindig rengeteg újdonságot rejtő Horvátország. Ezen kívül is sok színes történetünk van még, úgyhogy ezúttal is érdemes elmerülni a Roadster gazdag és kalandokkal teli világában!
Megnézem, mert érdekel!