Feltérképezték a Föld nyolcadik kontinensét

A kutatók nemrégiben fejezték be a Zélandiának nevezett kontinens feltérképezését, ezzel közel kétmillió négyzetmérföldnyi (több mint ötmillió négyzetkilométernyi) elsüllyedt szárazföld dokumentálása ért a végére.

Zélandia története egybeforrt az ősi Gondwana szuperkontinensével, amely több százmillió évvel ezelőtt esett szét, és amely a mai Ausztráliát, az Antarktiszt, Dél-Amerikát és Afrikát foglalta magában.

Ausztrália, Port Campbell Nemzeti Park

Ezt követte Zélandia felaprózódása, nagyjából nyolcvan millió évvel ezelőtt. De ellentétben a szomszédos Ausztráliával vagy az Antarktisz nagy részével, Zélandia nagyrészt elsüllyedt, és csak egy kis része maradt meg annak, amit sok geológus szerint még mindig a nyolcadik kontinensnek kellene nevezni.

Zélandia ma is víz felett található részét Új-Zéland és a közelben található néhány kisebb sziget alkotja.

Új-Zéland

A kontinens létezése sokáig rejtve maradt, 2017-ben azonban felfedezték, 2019-re pedig egy nemzetközi kutatócsoport sikeresen feltérképezte a déli rész geológiáját.

Most a Nick Mortimer által vezetett kutatás során a víz alatti terület északi kétharmadáról vettek kőzetmintákat, és különböző időszakokból származó kavicsos és finomszemcsés homokövet, iszapkövet, bioklasztikus mészkövet és bazaltlávát hoztak fel. A kőzetek datálásával és a mágneses anomáliák elemzésével sikerült feltérképezni a fő geológiai egységeket Észak-Zélandia egész területén, ezzel pedig lezárult a kontinens geológiai feltérképezése.

Milford Sound, Új-Zéland

A kutatók megállapították, hogy a 95 millió évesre datált homokkő a késő kréta időszakból származhat, míg a gránit és vulkáni kavicsok keveréke akár 130 millió éves is lehet, és a korai kréta időszakból származhat. A bazaltok ennél újabban, körülbelül 40 millió éve, az eocén időszakban keletkezhettek.

Az is kiderült, hogy Zélandia és a Nyugat-Antarktisz belső deformációja a lemezek repedéséhez vezetett, az így keletkezett nyílásba pedig behatolt az óceán vize, így született meg a Tasman-tenger.  Néhány millió évvel később az Antarktisz további töredezése további nyomást gyakorolt Zélandia kérgére, ami így eléggé elvékonyodott ahhoz, hogy széttörjön, és megpecsételje a kontinens sorsát.

A Föld belsejében sosem áll meg az élet, így fordulhat elő, hogy idővel teljesen eltűnhet a föld színéről az egyik óceán.

(Forrás: Popular Mechanics, Doha News, képek: Getty Images)

óceán | kontinens | nyolcadik | uj-zeland | elsüllyedt | tenger

FOLYTASD EZZEL

Hét dolog, amit ki kell próbálnod a legszebb horvát nemzeti parkban

Nagyvárosi kalandor a Volvótól

Rendeld meg a Roadster magazin 19. számát!

Hawaiitól Tanzániáig, az egyik legjobb magyar sommeliertől a belga csúcsdizájnerig, az új Rolls-Royce-tól Horvátország titkos gyöngyszemeiig, a Roadster magazin új lapszáma ismét a világ izgalmas, kreatív és hedonistán lüktető ŕétegeibe viszi el olvasóit. Elmegyünk a bécsi három Michelin-csillagos Amadorba, ahol találkozunk Bencze Ádám sommeiler-vel, beszélgetünk Havancsák Terézzel, aki a közelmúltban kezdett el dolgozni az amerikai outerwear brand AETHERnél, Portugáliában kipróbáljuk, milyen a tengerparton száguldozni az új Ferrarival – egész kellemes –, a kortárs irodalom kedvelőinek pedig egy olyan Roadsternek írt Parti Nagy Lajos írással jelentkezünk, ami szerintünk a legjobbjai közé tartozik. Az aktuális számban lesz egy 20 oldalas mellékletünk is, amelynek főszereplője a még mindig rengeteg újdonságot rejtő Horvátország. Ezen kívül is sok színes történetünk van még, úgyhogy ezúttal is érdemes elmerülni a Roadster gazdag és kalandokkal teli világában!

Megnézem, mert érdekel!
“Útra keltünk és összegyűjtöttük a legkiemelkedőbb hazai szállásokat és vendéglátóhelyeket számotokra. Ezek a helyek garantáltan felejthetetlen élményeket kínálnak, legyen szó romantikus pihenésről a Balaton partján vagy egy kulináris felfedezőútról Budapesten.”
Izing Róbert Izing Róbert, főszerkesztő

Legfrissebb ajánlataink

Irány a Roadster Select
teljes adatbázisa