Egy törvényjavaslat szerint akár 60 ezer eurós (mintegy 22 és félmillió forintos) bírságot is kiszabhatnak azokra, akik műemlékeket vagy más kulturális helyszíneket rongálnak meg.
A vandalizmusért járó büntetés tízezer eurónál (3 millió 742 ezer forintnál) kezdődne, a beszedett bírságokat pedig javításokra és takarításra fordítanák. A tervet a kormány már jóváhagyta, és várhatóan az törvényerőre is emelkedik. Mint Gennaro Sangiuliano kulturális miniszter elmondta, a műemlékek és művészeti helyszínek elleni támadások mindenkinek gazdasági kárt okoznak.
A tisztításhoz magasan képzett személyzet beavatkozására és nagyon költséges gépek használatára van szükség. Aki ezeket a cselekményeket végrehajtja, annak az anyagi felelősséget is vállalnia kell."
Példaként említette, hogy a kormány nemrég kénytelen volt 40 ezer eurót (majdnem 15 millió forintot) kifizetni a világörökség részét képező, 15. századi torinói Palazzo Madama homlokzatának megtisztítására, miután azt összefirkálták.
De az utóbbi időben több olyan eset is történt, amikor turisták vagy tüntetők rongáltak meg valamely felbecsülhetetlen értékű örökséget. A hét elején például aktivisták fekete festéket öntöttek a barokk szobrász, Bernini Spanyol lépcsőnél található szökőkútjának vizébe, hogy az éghajlatváltozás elleni fellépést követeljék.
Korábban azért büntettek meg egy turistát, mert rossz helyen fagyizott, de más szabályok is vannak, amikre nem árt figyelni, például Rómában.
(Forrás: Independent, képek: Getty Images, Unsplash)
vandalizmus | büntetés | rongálás | bírság | olaszország
Egy jó tervhez is kellhet több perspektíva
–
Sulciová Silvia interjú
Skót nyár a ködös budapesti belvárosban – Ilyen a 2023-as év whiskyje
Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!