Különös, nyers, indusztriális, elsőre eléggé rideg családi ház épült Csehországban. A Malý Chmel stúdió jegyezte épületben mégis van valami figyelemre méltó: a belső terek beton és corten acél szerkezeteit origami-szerűen hajtogatták meg, és a kicsi telekre egy sok szobát és sokféle hangulatot kínáló ház került.
„Ház hét szinttel” – így hívják az építészek az idén átadott családi házat, amelyet úgy terveztek, akár egy függőleges fénykutat. Mivel az épület szűk, lejtős telken áll, rafináltan bántak a terekkel, hogy azok különböző minőségűek legyenek: eltérő mérettel, belmagassággal és természetesfény-viszonyokkal. Ezek a változó terek különböző fény–, kilátás– és intimitás– helyzeteket kínálnak.
Ugyanakkor a szobák kapcsolódnak is egymáshoz, és összességében egyetlen, folyékony teret alkotnak.
Ráadásul a ház tér– és fényviszonyain akár egyszerűen, függönyökkel is változtathatunk. És a lakás bármelyik pontjáról átlátunk valamelyik másik helyiségre vagy a panorámára, ami jelentősen növeli a térérzetet.
A fő teherhordó szerkezet (a beton falak és födémek) afféle „belső szoborként” jelennek meg, az ablakok elhelyezését alaposan átgondolták.
Az alaprajz szabálytalan ötszög alakú, ami a domborzatból, és a vidéki tájra nyíló kilátásból adódik.
Miután kicsi a telek, a ház alapterülete is mindössze 63 m², ami meglehetősen szerény egy családi háznak, ellenben így maradhatott meg a lehető legnagyobb terület kertnek.
Az egy család számára épült ház hét szintből áll (innen az eredeti név), így a lehető legtöbbet hozza ki a szűk telekből. Az első szinten vannak a közösségi terek – konyha, étkező, nappali –, a másodikon található a bejárat. a harmadik és a negyedik egy-egy gyerekszoba, az ötödikre került a fürdőszoba, a hatodikra a dolgozó, végül hetedikre a master háló.
Ház hét szinttel
Átadás éve: 2023
Beépített terület: 63 m²
Hasznos alapterület: 143 m²
Nemrég egy másik, hasonlóan különleges csehországi projektet mutattunk be: a Prága mellett, a Babka-hegy lábánál épült Villa Sidonius szerkezetében egy hídra emlékeztet, valójában viszont – mint a neve is mondja – villa, méghozzá mesés panorámával.
(Forrás: Malý Chmel, fotók: Alex Shoots Buildings)
Malý Chmel | villaépület | csehország | dizájn | építészet
Jön az a különleges fesztivál, amelyen minden ízében megélheted a Márton-napi hagyományokat
Megfogni a jövő építőit – Bálint Attila-interjú
Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!