Hídnak tűnik, de valójában ez egy villalakás

Sajátos gyűjteményt láthat egyedülálló családi házakból, aki Prágát délnyugati irányból megközelítve átautózik Černošice villanegyedén. Ebben a környezetben, a Babka-hegy lábánál található a Villa Sidonius, ami különcségével gond nélkül felnő a társaihoz.

Mivel a Černošice villanegyed története a huszadik század elejére nyúlik vissza, számos szecessziós épület található ott, ám a környék erős karakterét nem annyira egy bizonyos építészeti stílus határozza meg, mint az épületek léptéke és csillogása. Talán nem is lehet másképp egy olyan meredek terepen, ahol a házak a domboldalba vájt ösvény fölé emelkednek, és ami 1989 után ismét népszerű „kirakodóvására” lett a kísérletezőbb épületeknek.

A villa a meredek terep északi, árnyékos oldalán található – valójában az egyik legmeredekebb és legmagasabb terület a környéken, ami számos előnnyel jár, de hátrányokkal és kihívásokkal is.

Előny a gyönyörű kilátás a Berounka-völgyre és a Cseh-karszt dombjaira, a háttérben Prágával. Az építészek igyekeztek minden lakótérbe a lehető legjobb szögben beemelni ezt a látványt.

Hátrány az északi lejtő: a nap nagy részében csak a ház legmagasabb részén süt be a nap, de a nehéz megközelíthetőség sem feltétlenül előnyös. Azért, hogy a lehető legmagasabbra épüljön a ház a telken, miközben továbbra is biztosítják a könnyű hozzáférést, az építészek a függőházak koncepcióját vették kölcsön. Így született meg a hídszerű, pilléres szerkezet, ami egy meredek lejtőre tett gyaloghídra hasonlít.

Valóban hídszerű az épület: a monolit vasbeton oszlopok 18 méteres távolságát hidalja át az előregyártott külső teherhordó acélszerkezet.

„Az épület szerkezeti, építészeti és technológiai kísérlet. Nem volt sem tér, sem vágy, hogy hagyományos módszerekkel tervezzünk házat”

– vallja a tervező Stempel & Tesar architekti, akik inkább a piacon lévő legújabb technológiákat tesztelték, például a svájci air-lux ablakokat, a hőszivattyús hűtés-fűtést, ami az alacsony hőtároló képességű házban is egész évben biztosítja a kellemes beltéri klímát.

 

Az épületbe egy földalatti alagúton jutunk be, a garázson át, ahol egy stúdió és egy fitneszterem is található. Onnan lift viszi fel a lakókat a lakószintre, miközben elhaladnak egy, a kiszolgáló helyiségbe vezető közbenső megálló mellett.

Az otthon lelke a hangulatos nappali, konyhával és étkezővel, ahonnan kijutunk a déli fekvésű teraszra.

A terasz összeköti házat a növényzettel borított tereppel, illetve a kert napos felső részét a medencével. A „híd” pillérei két külön világot jelölnek: a ház egyik végén a gyerekszobákét, a másikon a fő hálószobát fürdőkáddal és kilátással.

Fontos szerep jutott Vladimír Sitta tájépítésznek is, aki az építészeti tervezésbe is belefolyt a nyírfákkal tarkított lejtő kialakításánál, de szintén az építész és a tájépítész közös erőfeszítésének gyümölcse a medence és az ahhoz kapcsolódó elemek kialakítása, több más tervezési szempont mellett.

A ház tehát egy olyan egyedülálló alkotói folyamat esszenciája, amelyben az építészeken kívül számos más szakember is részt vett. Rendhagyó a tulajdonos helyzete is, aki az előkészítés és kivitelezés teljes folyamatában jelen volt, és lényegesen befolyásolta a végeredményt.

Villa Sidonius
Építészet: Stempel & Tesar architekti
A ház bruttó alapterület: 330 m²
Hasznos alapterület: 294 m²
Garázs: 135 m²
Átadás éve:  2024

Ugyanakkor nem minden cseh tervező Csehországban tervez, legalábbis nem mindig: nemrég mutattuk be a mesterien felújított lanzarotei Villa Amonitát, pár évvel korábban pedig Costa Ricán épültek meg az óceánra néző kókuszházak.

(Forrás: Stempel & Tesar architekti, fotók: Filip Šlapal)

Stempel & Tesar | csehország | villaház | építészet | indusztriális

FOLYTASD EZZEL

Jön az a különleges fesztivál, amelyen minden ízében megélheted a Márton-napi hagyományokat

Megfogni a jövő építőit – Bálint Attila-interjú

Rendeld meg a Roadster magazin 17. számát!

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.

Megnézem, mert érdekel!
“Útra keltünk és összegyűjtöttük a legkiemelkedőbb hazai szállásokat és vendéglátóhelyeket számotokra. Ezek a helyek garantáltan felejthetetlen élményeket kínálnak, legyen szó romantikus pihenésről a Balaton partján vagy egy kulináris felfedezőútról Budapesten.”
Izing Róbert Izing Róbert, főszerkesztő

Legfrissebb ajánlataink

Irány a Roadster Select
teljes adatbázisa
Itt van az a különleges fesztivál, amelyen minden ízében megélheted a Márton-napi hagyományokat
Hirdetés
Iratkozz fel a hírlevelünkre!
Iratkozz fel a Roadster hírlevelére, hogy mindig értesülj a legizgalmasabb hírekről, sztorikról és véleményekről az utazás, a dizájn és a gasztronómia világából!
Feliratkozom