Szunnyadó vulkánok, gejzírek és termálforrások megfigyelésére épül torony Kína Yunnan tartományában. A zárt-nyitott lépcsők maguk is a természet részei lesznek.
Kína Yunnan tartománya mindig is híres volt a természeti szépségéről, az elmúlt időszakban pedig felértékelődik a Himalája lábánál elterülő tartomány, és annak különleges növényvilága. Szunnyadó vulkánok, gejzírek, kénforrások, termálforrások gazdagítják a régiót, ami a turizmus révén ki is használja ezt.
Tengchong városa ezen kívül történelmi hagyományokkal is rendelkezik, mint az egykori Selyemút egyik fontos állomása. Ehhez a háttérhez kértek a megrendelők egy megfigyelőtornyot, ami anyaghasználatában illik a környezetéhez, ám egyúttal landmark épület is a formai tömörsége és az általa kínált élmény révén.
A feladatot helyi vulkanikus kőzet felhasználásával, és M.C. Escher lehetetlen épületeinek ihletésére oldotta meg az osztrák DMAA iroda, az eredmény egy szoborszerű torony lett.
Három helyen szabaddá válik a torony belsejében futó lépcső, hogy szimbolikusan felidézze a vulkanikus kőzet belső anyagát.
Mindhárom szinten rácsodálkozhatnak a látogatók a folyamatosan változó környezetre, vagy beszélgethetnek a többi látogatóval. A zárt és nyitott részek váltakozásával együtt ez egy erősen dinamikus élményt hoz létre, amely látványosan éri el a csúcspontját több mint 500 lépcsőfok után, a terasz-szerű megfigyelőplatformon.
A teherhordó betonszerkezetet mindenhol a helyi vulkanikus kőzet borítja, azonnal látható, kézzelfogható közelségbe hozva a tornyot körülölelő természetet. A torony magassága 99 méter, a megmászása összesen 1980 lépcsőfok.
Kínában más hasonló kilátót is találtunk nemrég: a Lámpás nem a hegyek között épült, hanem rizsföldek fölé magasodik, de ettől még nem kevésbé érdekes.
(Forrás: DMAA)
kína | építészet | yunnan | kilátó | dmaa
Dubaj a multikulturális gasztronómia egyik fellegvára is
A játszótér, ami kétszer döbbent meg
Itt van a nyár, ami már önmagában remek hír, de azzal tudjuk fokozni a hangulatot, hogy a napokban megjelenik a Roadster magazin legújabb száma is. Mit találunk benne? Ellátogatunk az Azori-szigetekre, Dubajba és megnézzük Isztambul egyik legenergikusabb kerületét, Beyoğlut. Találkozunk a világhírű brit dizájnerrel, Tom Dixonnal, kifaggatjuk az ikonikus fotós, Slim Aarons hagyatékát őrző Getty Images igazgatóját, és Bott Frigyes meghívására Európa legjobb sommelier-jeivel végigkóstoljuk a régió legérdekesebb furmintjait. Elmerülünk a független kiadású zine-ek színes és hangos világába, meglátogatjuk a Tisza Cipő főhadiszállását, megtapintjuk, mit tudnak az ukrán-Kárpátokból érkező kéziszövésű szőnyegek, egy MV Agusta nyergében pedig végigmotorozzuk Szardínia vadregényes hegyeit. Ismét látványos, sok állomásos, 220 oldalas tripet alkottunk, szerintünk érdemes lesz benevezni rá! A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!