A palermói Monreale katedrális 12. századi, bizánci stílusú mozaikja különleges kincs.
Egy domboldalról néz Szicília legnagyobb városára, Palermóra az olasz művészet kevésbé ismert gyöngyszeme: Monreale katedrálisa. A 12. században, a normann uralom alatt épült katedrális Olaszország legnagyobb bizánci stílusú mozaikjait rejti, aminél egyedül az isztambuli Hagia Sophia nagyobb az egész világon – írta meg a BBC.
Az elmúlt bő egy évben átfogó felújítást végeztek az Unesco Világörökségi helyszínen, hogy visszanyerje korábbi dicsőségét.
Több mint 6400 négyzetméteren láthatjuk a mozaikokat, amelyek körülbelül 2,2 kiló tömör aranyat foglalnak magukba.
A mozaikok rendeltetése ma is teljesül: lenyűgözni, alázatot kelteni a főhajóban végigsétáló látogatóban.
A felújítás idején a katedrálist belülről állványok lepték el; olasz kulturális minisztérium helyi szakértői a felgyülemlett vastag porréteg eltávolításával kezdtek, majd belefogtak a mozaikok javításába, megtisztításába és pótlásába. Nicola Gaglio atya aggódó apaként követte a felújítást, ami nemcsak kihívást, de hatalmas felelősséget is jelentett:
„Szinte lábujjhegyen közlekedtünk a munkálatok idején.”
Akadtak előre nem látható problémák, amelyek miatt le kellett állítani a munkálatokat, amíg meg nem találják a megoldást. Például a mennyezeten talált, már megsárgult lakkréteget szó szerint le kellett húzniuk, akár egy fóliát.
A mozaikokat 1978-ban részlegesen restaurálták, ám a mostani beavatkozás sokkal szélesebb körű volt, még a régi világítási rendszert is lecserélték. Az új rendszer sokkal jobban kiemeli a mozaikokat, ráadásul teljesen kicserélhető az épület károsítása nélkül.
Amikor Gaglio atyát arról kérdezték, milyen volt meglátni az új fényükben ragyogó mozaikokat az állványzat lebontáskor, csak vállat vont: „Amikor meglátod, elönt az áhítat, és nem igazán tudsz gondolni semmire. Ez a tiszta szépség. A világnak szüksége van szépségre, ami emlékeztet bennünket arra, ami jó az emberiségben, és arra, mit jelent férfinak és nőnek lenni.”
Palermói fotóriport
Palermót, a „szicíliai szépséget” Pálfi Balázs fotósorozatával mutattuk be két évvel ezelőtt. És hadd idézzük az akkori cikk kulcsmondatát: „Palermo nem hasonlít Olaszországra, mert nem olasz, hanem szicíliai.”
(Forrás: BBC, Fotók: GettyImages)
mozaik | olaszország | középkor | Monreale | katedrális
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban
Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!