Miközben sok város kínál remek ingyenes programokat, a világ legismertebb nevezetességei esetében már megszokott, hogy belépődíjat kell fizetni. Franciaországban azonban nemsokára néhány látogatónak a híres látnivalók megtekintéséhez mélyebben a zsebébe kell nyúlnia, mint másoknak.
Rachida Dati kulturális miniszter bejelentette, hogy az Európai Unión kívüli állampolgároknak hamarosan plusz öt eurót (kétezer forintot) kell majd fizetniük bizonyos nevezetességeknél. Dati szerint az így keletkezett többletbevétel jelentős mértékben hozzájárulna a kulturális örökségek fenntartásához.
Ha bevezetik, a díjemelés valószínűleg a Louvre-ban debütál majd, ahol jelenleg huszonkét euró, azaz nagyjából 8900 forint) egy belépőjegy. Később ezt kiterjeszthetik például a versailles-i palotára és a Musée d'Orsay-re is.
„Észszerű, hogy egy francia látogató ugyanannyit fizet a Louvre-ba, mint egy brazil vagy kínai turista?”
– tette fel a kérdést Dati a Standardnak adott interjújában. Hozzátette, meglátása szerint nem lehet elvárni, hogy a franciák állják a teljes fenntartási költséget.
A javaslat nem aratott osztatlan sikert. A Louvre dolgozói már most aggódnak amiatt, hogy
nekik kellene „ellenőrizniük” a látogatók száramazását.
Ez azonban nem minden. Dati azt is fontolgatja, hogy a decemberben újranyíló Notre-Dame székesegyházba történő belépéshez is jegyet kell majd váltani. Ez azért meglepő, mert a székesegyház történetében ilyen intézkedés még sosem történt.
Ariel Weil polgármester felemelte a hangját az ötlet ellen. Úgy véli, morálisan elfogadhatatlan, hogy pénzt szedjenek a hívőktől. Ugyanakkor Európa más híres katedrálisaiban, például a londoni Szent Pál-székesegyházban és a barcelonai Sagrada Famíliában már bevett gyakorlat, hogy a látogatóknak fizetniük kell a belépésért. A vallási szertartások ezeken a helyeken továbbra is ingyenesen látogathatók.
(Forrás: TimeOut, fotók: Getty)
franciaország | áremelés | belépő | jegyár | párizs
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban
Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!