Letaglózó a párizsi műemlékhez tervezett multimédia-show

Nem találunk szavakat a párizsi Invalidusok házába készített ötvenperces műsorra. Képeink viszont vannak róla.

Mindig is roppant látványos multimédiás show-kal rukkolt elő a Moment Factory, ám a legújabb párizsi munkájuk még az ő mércéjükkel is mérföldkövet jelent.

Videomapping, speciális világítás és effektek, zene és sound design kombinációjából áll az Invalidusok házába tervezett ötvenperces program.

A projektet még 2019-ben kezdeményezte a Cultival kulturális szolgáltató, amely akkoriban innovatív turisztikai attrakciókat keresett Franciaországban. Akkor figyeltek fel a Notre-Dame de Montréal bazilikában rendezett Moment Factory performanszra, ami úgy volt látványos és kreatív, hogy közben mit sem ártott a környezetnek és az épületnek. Innen már magától értetődő választás volt az Invalidusok háza, amelynek aranyozott domborművekkel és szobrokkal teli kupolája évszázadok óta a város büszkesége.

Hosszas tervezési-előkészítési folyamat következett, amelynek során figyelembe vettek örökségvédelmi, műemléki szempontokat is, majd egy globális csapattal több mint két éven át dolgoztak a megvalósításon. Végül egy olyan multimédiás élmény született, ami méltó az Invalidusok háza fenséges méreteihez.

A műsor sötétedés után indul: a látogatók a fény segítségével járják be az Invalidusok házát és annak hat kápolnáját, ahol fokozatosan feltárul az addig láthatatlan.

A teljes műsor három felvonásból áll, mindegyik a nevezetesség egy-egy aspektusát mutatja be: az építését, a benne rejlő emlékeket, és az inspiráló hatását. Igyekeztek minden korosztály képzeletét megmozdító programot összeállítani, ami kapcsolatot teremt helyszín és közönség közt.

Mondani sem kell, a Moment Factory eddig sosem dolgozhatott ilyen „vásznon”. Nemcsak a műemléki jelleg okozott komoly technikai kihívást, de a nyers paraméterek is: a több mint 90 méter magas épület tetején egy kupola áll, amelynek legkisebb átmérője 30 méter. Összesen több mint 45 millió pixelt képeztek le egy 3500 négyzetméteres felületre.

Az épület egyik jellegzetessége az akusztikájából adódó közel tíz másodperces visszhangidő. A tökéletes zenei élményről, a hangok pontos lokalizálásáról hangzás-térhatárolási technikákkal gondoskodtak.

A látogatók pontosan érzékelhetik, honnan jön a hang, ez pedig a látvánnyal együtt egy „360 fokos élményt” jelent, azaz a nézők teljesen elmerülhetnek az őket körülvevő show-ban.
Nyilvánvalóan úgy kellett a különféle technikai eszközöket a meglévő szerkezetre felszerelni, hogy az épületben semmilyen kár ne essen. Egy drónos szkennelés alapján készített 3D-modell segítette a műszaki tervezést, és a tervezéstől a megvalósításig együttműködött a kreatívokkal egy helyi hatóság, a Direction régionale des affaires culturelles csapata is.

A műsor három tételből áll (movement I, II és III), a zenét pedig a montreali Troublemakers stúdió szerezte a Moment Factoryval együttműködve. Bár a három részhez komponált tételek külön-külön hangulatot képviselnek, alapvetően kortárs nagyzenekari mű, modern nagyzenekari hangzással (többek közt szintetizátorokkal és gépi hangokkal), utalásokkal a 19. századi francia zenére.

Ha Budapesten néznél fényművészetet, akkor egyszerű a helyzet: elég elmenni a Hold utcáig, az egykori piac épületébe, ahol egészen jövő júliusig látogatható a budapesti Light Art Museum legújabb kiállítása, a Phantom Vision – Az érzékelés mélyáramlatai című nemzetközi válogatás. Mi már megnéztük, újra megnéznénk, és elmondjuk, hogyan érdemes megnézni.

(Forrás, fotók: Moment Factory)

Moment Factory | párizs | lista | invalidusok háza | fényművészet

FOLYTASD EZZEL

A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?

Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

Rendeld meg a Roadster magazin 18. számát!

Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.

Megnézem, mert érdekel!
“Útra keltünk és összegyűjtöttük a legkiemelkedőbb hazai szállásokat és vendéglátóhelyeket számotokra. Ezek a helyek garantáltan felejthetetlen élményeket kínálnak, legyen szó romantikus pihenésről a Balaton partján vagy egy kulináris felfedezőútról Budapesten.”
Izing Róbert Izing Róbert, főszerkesztő

Legfrissebb ajánlataink

Irány a Roadster Select
teljes adatbázisa
5 +1 síterep, amire nem gondolnál elsőre, mégis nagyon megéri kipróbálni
Hirdetés
Iratkozz fel a hírlevelünkre!
Iratkozz fel a Roadster hírlevelére, hogy mindig értesülj a legizgalmasabb hírekről, sztorikról és véleményekről az utazás, a dizájn és a gasztronómia világából!
Feliratkozom