Jordániában, Petra ősi városában a közelmúltban egy addig ismeretlen sírt fedeztek fel a régészek. Úgy tudni, legalább tizenkét emberi csontváz és számos műtárgy volt benne, melyek a becslések szerint legalább kétezer évesek.
Az Amerikai Kutatóközpont ügyvezető igazgatója, Dr. Pearce Paul Creasman személyesen vezette azokat a régészeket, akik nemrég feltárták az ősi sírt. Csapatával radarokat használtak a föld alatti objektumok észlelésére, a vizsgálatok során pedig erős hasonlóságokat találtak a híres építmény jobb oldalán már korábban feltárt sírokkal. Ez pedig elegendő bizonyíték volt ahhoz, hogy engedélyt kaphassanak a jordán kormánytól az ásatás megkezdésére.
A csapat egy forgatócsoporttal augusztusban tárta fel a sírt, amelyben csontvázmaradványokat, valamint bronzból, vasból és kerámiából készült sírtárgyakat találtak. Az emberi maradványok, bár épek, erősen kitettek a sivatagi időjárásnak, így nagyon sérülékenyek.
A temetkezési helyet a nabateusok, azaz az ősi arab nomádok használhatták,
akiknek a területen volt a sivatagi királysága az időszámításunk előtti negyedik századtól egészen 106-ig.
Mint ismert, Petrát a 2000-es években a világ hét új csodája közé választották egyedülálló építészete és a várost övező rejtélyek miatt. Az ikonikussá vált Kincstár épületénél évente több százezer turista fordul és megannyi film forgatási helyszíneként is szolgált. A leghíresebb ezek közül az 1989-es Indiana Jones és az utolsó kereszteslovag című mozi volt, amelyben magát a Szent Grált keresték a területen.
(Forrás: CNN, fotók: Getty, illusztrációk)
sír | Indiana Jones | petra | szent grál
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban
Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!