Prága belvárosa, és idén először a prágai vár is szabadtéri fénymúzeummá és digitális kiállítótérré alakul három napra október 10-13-ig. Az idei tematika az Ecosystems II: Quest (Ökoszisztémák II: küldetés) 22 installációt mutat be a fénytervezéstől a vizuális és digitális művészeten és a mesterséges intelligencián át a konceptuális művészetig.
Prága ismert és kevésbé ismert részein vezet majd át a Signal Festival két útvonala; az egyik a váron át, a másik az óvárosban. Mindkettőn láthatóak lesznek majd kiemelkedő nemzetközi és a legjobb cseh művészek munkái.
A fontosabb látványosságok közé tartozik majd Filip Hodas videotérképezése az Érseki Palotában, Jiří Příhoda monumentális szobrai a Sternberg-palotában, az UVA kinetikus ingaprojektje a Kunsthalle Praha magánmúzeumban és az olasz Quayola hangvetítése a CAMP-ben.
A fesztivál 12 éves történetében először a prágai vár is helyszín lesz, és ahogy Veronika Wolf programigazgató megjegyezte: „A kiállításon szó szerint is új fényben láthatják majd a prágai vár egyes részeit.”
Silent Echoes címmel hanginstallációval jelentkezik majd az amerikai sound art guru, Bill Fontana, aki olyan nevezetességekhez készített már installációkat, mint a Brooklyn híd, a párizsi diadalív vagy a Big Ben.
A Mercedes-Benz támogatta Aura kiállításon neves cseh művészek készítettek animációkat elektromos autókhoz.
Idén először egy edukációs-kapcsolatépítő konferencia, a Signal Forum is kapcsolódik majd a kiállításhoz. Az új európai kreatív fórumnak szánt esemény szervezésében együttműködik a szlovák Sensorium is, 15 elismert előadó ragad majd mikrofont, többek között a NASA asztrobiológusa, Michaela Musilová vagy épp az Art at CERN alapítója, Ariane Koek.
- A legnevesebb fellépők: Seohyo (KOR), United Visual Artists (UK), Quayola (IT), Jiří Příhoda (CZ), Filip Hodas (CZ), SpY (ESP), Bill Fontana (USA).
- A legnevesebb előadók: Michaela Musilová (SK), Foxdog Studios (UK), Superbien (FR), Quayola (IT), Saša Spačal (SLO), Georgina Voss (UK), Oficina (CZ)
Ha viszont nem várnál októberig az izgalmas fényalkotási munkákkal, akkor erős nemzetközi (és hazai) felhozatalt találsz a budapesti Light Art Museum legújabb Phantom Vision – Az érzékelés mélyáramlatai című nemzetközi kiállításán is.
(Nyitókép: a spanyol SpY installációja az idei fesztiválra)
digitális művészet | kiállítás | prága | csehország | fény show
Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!