Bár a rizs elkészítése rendkívül egyszerűnek tűnik, milliónyi buktatója van. Könnyedén gumiszerűvé válhat, zabkása állaga lehet. Ha azonban tökéletes textúrát szeretnénk elérni, érdemes kipróbálni egy pofon egyszerű konyhai praktikát.
A ragadós rizs csak néhány receptben fordul elő kívánatos eredményként, a legtöbbször káromkodva szitkozódunk, ha a köret összeáll. A hibáztathatjuk az alapanyagot a keményítőtartalma miatt, de mi is ludasak lehetünk a dologban például akkor, ha túl sok vízzel készítjük a rizst. Általában az aranyszabály az egy csésze rizs és két csésze víz szokott lenni fehér és barna fajták esetében is. Ennek ellenére a tökéletesség nem garantált.
Van azonban egy nagyon egyszerű hozzávaló, ami megmenti a köretünket. A citromlé segítségével ugyanis a rizs szép pergő lehet. Nincs semmi más dolgunk, minthogy egy teáskanálnyi frissen facsart citromlevet adjunk a főzővízhez, így
a fanyar ízt nem veszi át a rizs, de a végeredményen sokat javít.
Emellett érdemes a szemeket alaposan átmosni főzés előtt. Ne feledjük, számtalan rizsfajta létezik, ezek elkészítése között pedig jelentős különbségek is lehetnek. Éppen ezért kövessük pontosan a csomagoláson található utasításokat a rizs-víz arányokat tekintve.
A rizs évezredek óta fontos szerepet tölt be az emberiség táplálkozásában, a történelmi bizonyítékok alapján már időszámításunk előtt 11 000-ben is betakarították a kínai Jangzi-folyó völgyében. Rendkívül egészséges és sokoldalú alapanyag, amiben vas, folsav és B-vitaminok is megtalálhatók.
(Forrás: The Daily Meal, fotók: Getty)
lesz | rizs | nem | ragacsos | konyhai
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban
Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!