A Regan Vestet a ’60-as években, a kubai rakétaválság és a Szovjetunió hidrogénbomba-tesztjei után építették attól félve, hogy a régebbi óvóhelyek nem adnának megfelelő védelmet az atomtámadás esetén.
A Koppenhágától mintegy négyszáz kilométerre, hatvan méterrel a föld alatt található bunkert ugyanakkor nem a közembereknek, hanem a legmagasabb kormányzati köröknek, a királyi családnak és a kabinet minisztereinek szánták.
Végül szerencsére nem volt rá szükség, és 2003-ban meg is szüntették a funkcióját, 2012-ben pedig feloldották a titkosítás alól. Most, egy évtizeddel később múzeumként nyitják meg a látogatóknak, akik időutazást tehetnek a 20. század világvége-hangulatú éveibe.
A hosszú, boltíves folyosón végighaladva a látogatók bepillanthatnak a királyi hálószobába, a kávézóba és a kormányzati tanácsterembe is.
A kilencven perces túrán körülbelül két kilométert tesznek, és a bunkernek így is csak mintegy negyven százalékát térképezik fel. A múzeum február 13-án nyit.
Ez a másik bunker ultramodern galériaként született újjá, ezt pedig egy ukrán építésziroda tervezte minden luxussal felszerelve.
(Forrás: The Mayor, képek: Lars Horn for Nordjyske Museer/Koldkrigsmuseet Regan Vest/Facebook)
Dánia | Regan Vest | bunker | atombunker
Egy jó tervhez is kellhet több perspektíva
–
Sulciová Silvia interjú
Skót nyár a ködös budapesti belvárosban – Ilyen a 2023-as év whiskyje
Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!