Elképesztő okból kérik arra a pilótákat, hogy tanulják meg újra az analóg navigációt

Egyre több példát látni arra, hogy hackelés miatt téves navigációs adatokat kapnak a pilóták a digitális eszközökön keresztül.

Ezért az amerikai Szövetségi Légügyi Hivatal (FAA) arra kéri a pilótákat, hogy kísérjék szoros figyelemmel a berendezéseik működését, és ha szükséges, váltsanak a digitálisról analóg navigációra.

Az Airbus repülési adatfigyelő rendszere szerint 2022-ben nagyon megszaporodtak a navigációs műholdak leállása miatti incidensek. Az említett évben összesen 49 605 ilyen eset történt, szemben az előző évi 10 843-mal.

A zavarok veszélyt jelentenek a polgári repülésre, és a légiforgalmi irányítók munkáját is megnehezítik.

Az FAA külön felhívja a pilóták figyelmét az ütközésveszély jelzésével kapcsolatos hibás adatokra. Előfordulhat, hogy a pilóta tévesen azt hiszi, hogy túl közel került egy másik objektumhoz, de az ellenkezője is problémát okozhat, ha a távolságot nagyobbnak hiszi, mint amekkora az valójában. A téves adatok miatt előfordulhat, hogy a gép letér az útvonaláról, emiatt több üzemanyagra van szüksége vagy idegen légtérbe téved.

A helyzet komolyságát mutatja, hogy az Európai Unió Repülésbiztonsági Ügynöksége és a Nemzetközi Légi Szállítási Szövetség nemrég workshopot is tartott a témában. A francia Safran légitársaság szerint míg néhány évvel ezelőttig egy adateltérítéshez ötvenezer és ötszázezer dollár közötti árú, csúcstechnológiájú berendezésekre volt szükség, ma már egy alacsony szintű technikai felszereléssel és egy nyílt forráskódú szoftverrel szinte bárki képes lehet akár száz dollárból is megzavarni a navigációs rendszert.

A repüléstől ugyanakkor továbbra sem kell félni, hiszen hiába nőtt meg a hackelések száma, nem történt több utasszállító-baleset 2022-ben. Ha mégis szoronganánk, érdemes megfogadnunk a pilóták tanácsait.

(Forrás: Travelpulse, képek: Getty Images)

repülés | hack | navigáció | pilóta | analóg

FOLYTASD EZZEL

Ezen a budapesti helyen minden szempontból élmény steaket enni

Már csak néhány hét és belép egy ismert taxitársaság a budapesti szolgáltatópiacra

Rendeld meg a Roadster magazin 15. számát!

Nyakunkon a tavasz, és ami még jobb hír, itt a legújabb Roadster magazin is. Mit találunk benne? Találkozunk az amerikai képzőművésszel, Jim Denevannel, aki amellett, hogy land artban utazik, egy csodás rendezvényszervező céget is működtet, amely elképesztő helyeken szervez vacsorákat Kaliforniától kezdve Dél-Afrikán át Toszkánáig. Kifaggatjuk a kultikus Iditarod Trail Race kutyás szánhúzó verseny szervezőjét, a biennáléra készülő Nemes Márton festőművészt, megismerkedtünk a Friluftsliv filozófiával, Arnaud Montagard fotós révén megnézzük, milyen Amerika hátsó udvara, főzünk a 101 Bistróban, és a Totemism legújabb kollekcióját is szemügyre vesszük. ismét látványos, sok állomásos, 220 oldalas tripet alkottunk, szerintünk érdemes lesz benevezni rá. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat, a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.

Megnézem, mert érdekel!
“Útra keltünk és összegyűjtöttük a legkiemelkedőbb hazai szállásokat és vendéglátóhelyeket számotokra. Ezek a helyek garantáltan felejthetetlen élményeket kínálnak, legyen szó romantikus pihenésről a Balaton partján vagy egy kulináris felfedezőútról Budapesten.”
Izing Róbert Izing Róbert, főszerkesztő

Legfrissebb ajánlataink

Irány a Roadster Select
teljes adatbázisa
Iratkozz fel a hírlevelünkre!
Iratkozz fel a Roadster hírlevelére, hogy mindig értesülj a legizgalmasabb hírekről, sztorikról és véleményekről az utazás, a dizájn és a gasztronómia világából!
Feliratkozom