Ezért ne együnk soha repülőn perecet

Soha ne egyél repülőn perecet, meg általában sós rágcsát! Mert ami már a „földszinten” sem mindig jó, repülési magasságon biztosan nem az.

Egy hosszú repülőúton, ahol néha nehéz agyonütni az időt, kézenfekvő megoldásnak tűnik rágcsálni valamit. Csakhogy nagyon nem passzolnak a repüléshez a sós rágcsálnivalók (perecek, chipsek, más ropogtatnivalók) – mutatjuk, miért, és azt is, mit egyél helyettük.

Legalább két oka van a jelenségnek, mindkettő kapcsolódik a repülés gyomorpróbáló jellegéhez és a feldolgozott élelmiszer magas nátriumtartalmához.

Mindenekelőtt itt a puffadás

„Amikor nő a repülési magasság, csökken a légnyomás, márpedig a Boyle–Mariotte-törvény szerint a légnyomás csökkenésével a gázok kitágulnak” – magyarázta Tamara Duker Freuman dietetikus. És igen, ez igaz a benned lévő gázokra is. Következésképpen alapból is érezhetsz puffadást a hirtelen légnyomás-csökkenéstől, de ezt még fokozhatja az ételválasztás, elsősorban a magas sótartalmú ételek és a szénsavas italok.

Amikor magas sótartalmú ételeket eszel, a szervezeted benntartja az elfogyasztott és megivott folyadékokat, amitől már a földszinten is érezhetsz puffadást, és ezen a helyzeten csak ront, ha nagy magasságban a gázok térfogata nőni kezd.

Ezenkívül az utastér rendkívül száraz levegője növeli a kiszáradás kockázatát, amivel kellemetlen tünetek járnak, például hányinger, fejfájás, szédülés. A sós rágcsák gyorsíthatják a kiszáradási folyamatot, főleg, ha nem iszol elég vizet.

Kutatások bizonyítják, hogy repülési magasságon a légnyomás és a páratartalom változása miatt kevésbé érezzük a só ízét, ezért aztán a normálisnál többet ropogtathatunk, észrevétlenül is erősítve a negatív hatásokat.

Akkor hát mit együnk?

A táplálkozási szakértők alacsony nátriumtartalmú ételeket ajánlanak a puffadás és a kiszáradás elkerülése érdekében, például friss gyümölcsöt, natúr görög joghurtot, sajtot, és az unalmas, de megbízható palackozott vizet.

Érdemes ezért magaddal vinni ebből, amit lehet (vagy beszerezni a reptéren), és nem csak arra hagyatkozni, amit kivisznek eléd.

(Forrás: US News, Cleveland Clinic, Popular Science, illusztráció: Unsplash)

étel | táplálkozás | utazás | repülő | perec

FOLYTASD EZZEL

Magyarország ásványvíz-forrásai túracélpontnak is tökéletesek

Megfogni a jövő építőit – Bálint Attila-interjú

Rendeld meg a Roadster magazin 17. számát!

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.

Megnézem, mert érdekel!
“Útra keltünk és összegyűjtöttük a legkiemelkedőbb hazai szállásokat és vendéglátóhelyeket számotokra. Ezek a helyek garantáltan felejthetetlen élményeket kínálnak, legyen szó romantikus pihenésről a Balaton partján vagy egy kulináris felfedezőútról Budapesten.”
Izing Róbert Izing Róbert, főszerkesztő

Legfrissebb ajánlataink

Irány a Roadster Select
teljes adatbázisa
Iratkozz fel a hírlevelünkre!
Iratkozz fel a Roadster hírlevelére, hogy mindig értesülj a legizgalmasabb hírekről, sztorikról és véleményekről az utazás, a dizájn és a gasztronómia világából!
Feliratkozom