A repülés során vannak bizonyos időszakok, amikor nem szabad telefont használni. Felszállás után köztudottan nem megengedett a telefonálás és az sms-ezés, ám lesznek még további tevékenységek is, amelyekre oda kell figyelnie az utasoknak.
Egyes légitársaságok ugyanis új passzust tettek az utazási feltételeikbe – amit amúgy az utasok minden alkalommal elfogadnak, amikor repülőjegyet vásárolnak –, amely megtiltja a fényképek készítését és mások engedély nélküli fotózását.
Az ausztrál Qantas nemrég közölte, hogy a légiutas-kísérők és az utasok lefilmezése vagy lefényképezése előtt engedélyt kell kérni tőlük. "Kérjen beleegyezést, mielőtt filmre veszi vagy lefényképezi a Qantas Group személyzetét, munkatársait vagy az utasait" – olvasható a közleményben. Az még egyelőre nem világos, milyen büntetésre számíthat a vétkes, de valószínűleg udvariasan megkérik, hogy fejezze be a rögzítést.
Az amerikai légitársaságoknál már évek óta érvényben vannak hasonló szabályok. Az American Airlines, a Delta és a United is kimondja, hogy az utasoknak engedélyt kell kérniük, mielőtt bárkit lefényképeznének a fedélzeten. 2013-ban valakit azért tessékelték le a United egyik járatáról, mert ezt nem tette meg.
A szabályok azóta az Egyesült Királyságba is átkerültek, a Ryanair például be is vezette őket. Ezek alapján engedélyt kell kérni a repülőtéren történő fotózáshoz is.
A szabály így szól: "Szigorúan tilos a beleegyezésük nélkül felvételeket készíteni a személyzetről a repülőtéren és a fedélzeten. Kizárólag az utasra vonatkozó személyes felvételek vagy fényképek engedélyezhetők."
A légitársaság személyzetének jogában áll megakadályozni, hogy az utas felszállhasson a gépre, ha rajtakapják eme szabályok megszegésén. A szabályok folyamatos megszegése pedig azt eredményezheti, hogy a vétkes neve felkerülhet a repüléstilalmi listákra.
A repülőterek bizonyos pontjain történő fotózás ugyancsak bajba sodorhatja az utast. A biztonsági ellenőrzésre szolgáló zóna és a kifutópálya az a két terület, ahol az utast felszólítják, hogy rakja el a telefonját. Ezzel azt akarják megakadályozni, hogy a légitársaságok biztonsági vagy általános ügymeneteiről készült felvételek a nyilvánosság elé kerüljenek.
Azt hittük, a turbulencia a legnagyobb veszély, ami egy repülőúton fenyegethet? Lehet, hogy tévedünk.
(Forrás: The Sun, fotók: Getty Images)
fotózás | büntetés | fedélzet | tilos | repülés
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban
Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!